birgün

26° AÇIK

BİRGÜN EGE 22.07.2021 12:18

Acele kamulaştırma kararıyla evsiz kalacaklar

İzmir’in Bergama İlçesi’nde, tarihi Ulucami Mahallesi’nde yer alan Antik Selinos Kanalı Restorasyonu ve Islahı Projesi nedeniyle bölgede acele kamulaştırma kararı alındı. Mahallede yaşayan yurttaşlar alınan karara tepki gösterirken, evlerini terk etmeyeceklerini söylediler .

Acele kamulaştırma kararıyla evsiz kalacaklar


AYCAN KARADAĞ

İzmir’in Bergama İlçesi’nde, tarihi Ulucami Mahallesi’nde yer alan ve Devlet Su İşleri öncülüğünde yürütülecek Antik Selinos Kanalı Restorasyonu ve Islahı Projesi nedeniyle Cumhurbaşkanlığı kararı ile mahallede 134 adet parsel için acele kamulaştırma kararı alındı. Mahallede yaşayan yurttaşlar 3 Temmuz’da alınan kararı protesto ederek, kararın geri çekilmesi çağrısında bulunurken, evlerini de terk etmeyeceklerini söylediler.

Mahallede yaşayan 70 yaşındaki Bünyamin Tez, alınan kararın kendilerini mağdur edeceğini belirtti. Tez, “Ben burada 10 nüfusa bakıyorum. Dükkânımı alıp ne yapacaklar. Bizleri mağdur etmesinler. Hani Bergama Belediye Başkanı nerede? Belediye başkanı bu halkı korumayacak mı? Oy isterken yanımıza gelmediler mi? Biz mücadele edeceğiz. Gerekirse Ankara’ya da gideceğiz” diye konuştu.

Bir diğer mahalleli Reşide Özçiftçi de, “Burada doğduk, burada yaşıyoruz. Anne baba evinden niçin çıkayım. Anne babamın hatırasını neden bırakayım. Belki evimi yıkmayıp başka bir şeye dönüştürecekler. Bizim malımız, evlerimiz hiçbir açıklama yapılmadan gasp ediliyor. Evlerimizi asla terk etmeyeceğiz. Ya kazanacağız, ya kazanacağız” şeklinde konuştu.

Afet Avdan da, “Ben 1969 yılında bu mahallede doğdum. Babam 1928 yılında burada doğmuş. Benim atalarım mübadelede bu evlere yerleştirilmişler. Burası kurtuluş savaşıdır, tarihtir. Bu sokakları yıkamazsınız, bu evleri yıkmayın “dedi.

KARARDAN VAZGEÇİLMELİ

acele-kamulastirma-karariyla-evsiz-kalacaklar-901472-1.

CHP Bergama Meclis Üyesi Selim Tok da yaptığı açıklamada, “Ben yaptım, ben yaparım, ben bitiririm ile karşı karşıyayız. Proje yok, plan yok, bilgilendirme yok, insanlar dayanışma yok. Burada neye karşı kamulaştırma gerekiyor? Bu evler ne olacak? Buradaki insanlar ne yapacak? Bunu Bergama’da yapılan her şeyde yaşıyoruz. Türkiye’de yaşıyoruz. Selinos Projesi’nde de aynısını yaşıyoruz. Aynı zihniyetle karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Bergama Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Erol Engel ise şunları söyledi: “STK’lar olarak proje başladığından bu yana mahalle halkıyla görüşülmesini, ortak karar alınmasını savunduk. Yangından mal kaçırırcasına acele kamulaştırma yapmaya kalkışmak, uzun yıllardır bu mahallede yaşayan insanlara karşı yapılan en büyük saygısızlıktır. Mahallelinin evlerini ellerinden alıp, restore ederek tekrar mahalle sakinlerine geri vermeyeceğinizi biliyoruz. Daha önceki uygulamalarınızdan aşikâr. Biran önce bu karardan vazgeçilmelidir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol