birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 27.02.2020 16:59

Acıbadem'de tarikat yurduna karşı eylemler sürüyor

Acıbadem'de tarikat yurduna karşı eylemler sürüyor

Üsküdar Acıbadem’deki Tibaş Parkı'nda yapımına başlanan ancak mahkemenin durdurma kararı verdiği, iktidar yanlısı bir tarikata ait yurt binasının mühürlenmemesine karşı mahallenin başlattığı direniş devam ediyor. Mahalleliler, protesto yürüyüşü düzenledi.

Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde Tibaş Vakfı tarafından park ve belediye hizmet alanı yapılma şartıyla Üsküdar Belediyesi’ne verilen kamusal alan, 2019 yılında 49 yıllığına bedelsiz olarak tarikat vakfına kız öğrenci yurdu yapması için tahsis edilmişti. Mahalle sakinlerinin ilk günden itibaren tepki gösterdiği ve eylemler gerçekleştirdiği sürecin sonuna geliniyor.

Cumhuriyet'ten Fırat Alkan'ın haberine göre tarikat vakfı yetkililerinin yurt binasına öğrenci yerleştirmesi ve 28 Şubat Cuma günü yurt ve mesciti açacaklarını duyurmasıyla mahalle sakinleri Acıbadem Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

CHP’li vekil Sera Kadıgil’in de katıldığı protesto yürüyüşünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Mahalle sakinleri daha sonra tarikat yurdunun önüne gelerek basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, “Üsküdar Belediyesi’ni görevini yapmaya, Hilmi Türkmen’i halka cevap vermeye çağırıyoruz. Bu kaçak binayı yıktıracağız, hukuk kazanacak” ifadeleri kullanıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız