Hakkında verilen hapis kararı nedeniyle teslim olmak için İstanbul Adliyesi’ne giden gazeteci Barış Pehlivan, “Şimdi görünen o ki birkaç saat içinde açık cezaevine gireceğim. Orada teslim işlemleri yapıldıktan sonra tahminim akşama doğru özgürlüğüme kavuşacağım tekrar" dedi. Pehlivan, "Burada ben önemli değilim. Görülüyor ki Türkiye'yi çok zor bir dönem bekliyor” diye konuştu. Pehlivan, kısa süre sonra tahliye edildi.

Kaynak: Haber Merkezi
Açık cezaevine girmişti: Gazeteci Barış Pehlivan, tahliye edildi

Cumhuriyet gazetesinde yer alan bir yazısı nedeniyle hakkında hapis kararı verilen gazeteci Barış Pehlivan, sabah saatlerinde teslim olmasının ardından tahliye edildi.

Pehlivan, steslim olmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nin önüne gitti. Pehlivan burada Halk TV’ye açıklama yapmıştı.

“Aslında benim bundan birkaç yıl önceki cezaevi deneyimimin sonucu bu” diyen Pehlivan, süreci şöyle anlatmıştı:

“Ben yaptığım bir haberden dolayı yaklaşık 6,5 ay hapis yatmıştım. Sonrasında tahliye olmuştum. Sonrasında o hüküm onanınca tekrar girip, denetimli serbestlikle özgürlüğüme kavuşmuştum. O denetimli serbestlikte bir şart vardı. Eğer 'Eğer hakkında yeniden bir dava açılırsa bak seni cezaevine göndeririz' tehdidinde bulunuluyordu.

Hakkımda 6 tane dava açıldı, tabii ki Cumhuriyet gazetesindeki yazılarımdan dolayı. Ancak yargı bunları dikkate almadı. Ne zaman ki Barış Terkoğlu ile birlikte SS kitabını yazdık, açılan 7. dava benim tekrar açık cezaevine girmeme gerekçe gösterildi.”

“TÜRKİYE’Yİ ZOR BİR DÖNEM BEKLİYOR”

"Şimdi görünen o ki birkaç saat içinde açık cezaevine gireceğim" diyen Pehlivan, "Biliyorsunuz ki açık cezaevlerinde de şu an Covid-19 izni var. En azından temmuz ayına kadar o Covid-19 izni devam ediyor" diye konuşmuştu.

Pelivan sözlerine şöyle devam etti:

"Burada ben önemli değilim. Görülüyor ki Türkiye'yi çok zor bir dönem bekliyor. Eğer iktidar değişimi yaşanmazsa maalesef gazetecileri, Türkiye'deki bilim insanlarını, aydınlarını çok daha baskıcı bir dönem bekliyor. Benimkisi sadece birkaç saatlik bir deneyim ama olayın perde arkasında beni aşan bir öykü var. Avukatlarımın söylediğine göre ben önce adliyede infaz savclığına teslim olacağım. Ondan sonra da açık cezaevine gönderileceğim, Silivri'ye. Orada teslim işlemleri yapıldıktan sonra tahminim akşama doğru özgürlüğüme kavuşacağım tekrar."