birgün

14° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 21.08.2021 07:31

Acil çözüm için harekete geçin

Taliban’ın Afganistan’da etkinliğini artırması göç hareketini hızlandırdı. Erdoğan, ülkede 300 bin Afganlı olduğunu belirtirken, iktidarın göç politikası olmadığına dikkat çeken CHP konuyu Meclis’e taşıdı.

Acil çözüm için harekete geçin

HABER MERKEZİ

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesi Türkiye’ye doğru göç hareketini hızlandırdı. 2021 yılının ilk 8 ayında kaçak yollardan giren Afgan sayısı 33 bini geçti. Ülkeye kayıtsız şekilde giren ve tespit edilemeyen göçmen sayısının bilinmezliği toplumda tedirginliği artırırken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’de şu anda emniyet kayıtlarımızda ve kayıt dışı 300 bin Afganistanlı göçmen söz konusudur” dedi.

İktidarın mülteciler konusunda gerçekçi bir politika olmaması ve AB’ye koz olarak kullanması toplumda tedirginliği ve milletçiliği körüklüyor. Erdoğan’ın son olarak yaptığı, “Gerekirse Taliban’la da görüşmeler yapabiliriz, ortada bir vaka, gerçek var ve bu konuyla ilgili kapı çalındığında kapımızı açar görüşmelerimizi yaparız” şeklinde açıklaması tepkilere neden oldu.

MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP, Türkiye’nin göçmen politikası ve mülteci sorununu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Utku Çakırözer tarafından hazırlanarak Meclis Başkanlığı’na sunulan araştırma önergesinde; Türkiye’nin göçmen politikasının belirlenmesi, ülkede bulunan 5,5 milyon mülteci ve göçmenlerle ilgili atılacak adımların planlanması ile yeni göç dalgalarına karşı sınır güvenliği başta olmak üzere alınacak tedbirlerin belirlenmesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması istendi.

Sınır güvenliğinin öncelik olması gerektiğini belirten CHP’li Çakırözer, “Türkiye’de yaşayan milyonlarca mülteci, sığınmacı ve düzensiz göçmenle ilgili bir politika oluşturmamız ve yeni göç akınlarına karşı sınır güvenliğini sağlamamız hepimizin önceliği olmalı. Ülkemizin güvenliği ve sosyal, kültürel huzuru açısından bir an önce bu konuda atılacak adımların bir Meclis Komisyonu tarafından belirlenmesi gerekir” dedi.

“Kontrolsüz göçe karşı politikasız olmamız ülkeyi felakete sürüklüyor” diyen Çakırözer, araştırma önergesinin gerekçesinde Türkiye’nin mülteci, sığınmacı ve düzensiz göçmen statüsündeki insanların yollarının kesiştiği ülkelerin başında geldiği belirtti. Gerekçede, “Suriye, Afganistan ve İran kökenliler başta olmak üzere Türkiye’de 5.5 milyona yakın mülteci bulunmaktadır. Türkiye, özellikle 2011 yılından bu yana iç savaş nedeniyle Suriye’den kaçan milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yaptığı için geçici koruma altında 3 milyon 700 bin Suriyeli bulunmaktadır” bilgileri verildi.

ALTINDAĞ ÖRNEĞİ
Afgan göçüyle birlikte Türkiye’ye göç dalgasının içinden çıkılamaz bir hal aldığının altını çizerek, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyeli bir grup ile mahalleli arasındaki çatışmayı örnek gösteren Çakırözer şu ifadeleri kullandı: “Büyük kısmı Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan bu insanlar için bir göçmen politikasının olmaması yaşanan sıkıntıları daha da arttırmakta. Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyeli bir grup ve mahalleli arasında çıkan bıçaklı saldırı mülteci evlerinin taşlanması, dükkanların yağmalanması ve Emirhan Yalçın isimli bir gencin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanmış, bu olay Türkiye’nin göçmen sorunun nedenli vahim bir noktaya geldiğini göstermiştir.”

Öte yandan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hacı Bektaş-ı Veli’nin 750’nci ölüm yıldönümü etkinliklerine katılmak için Kırşehir’e geldi. İmamoğlu, ziyaret sırasında bir gazetecinin “İstanbul’da mülteci göçü için nasıl tedbir aldınız” sorusuna, “Bizim böyle bir tedbir alma şansımız yok. Buna dönük uygulamalar, dış politika süreçlerdir. Umuyorum ki en doğru, en sağlıklı kararları alan bir hükümet olsun, dış ilişkiler bürokrasisi olsun; bunu temenni ediyoruz. Ama şu anki gidişat, bizi mutsuz etmektedir” yanıtını verdi.

***

436 mülteci alıkonuldu

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün yapılan operasyonlarda 170’i Afgan toplam 436 göçmenin alıkonulduğunu açıkladı. Yerlikaya, önceki gün 18 ilçede yapılan kontrollerde 167’si Afgan 547 düzensiz göçmenin yakalanarak sınır dışı işlemleri için Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildiğini açıklamıştı.


Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol