Trabzon’da, Fatih Devlet Hastanesi'nin acil servisinde müşahedeye yönlendirme nedeniyle çıkan tartışmada doktor Arslan Kalay’ı darp edip, sekreter Gülcan Birinci’ye hakarette bulunduğu gerekçesiyle hasta T.Ç. ile oğlu D.Ç. gözaltına alındı.

Acil serviste doktora darp, sekretere hakaret: 2 kişi gözaltına alındı
Fotoğraf: DHA

Trabzon’da Fatih Devlet Hastanesi'nin acil servisinde hastayı müşahedeye yönlendirme nedeniyle hasta T.Ç. ve D.Ç, bir doktoru darp edip bir sekretere de hakarette bulundu.

Hastanede, dün akşam saatlerinde meydana gelen olayda, hasta T.Ç, doktor Arslan Kalay’ın tedavisinin ardından serum takılması için müşahede alanına yönlendirildi. Bu sırada kendilerine bağırarak yönlendirileme yapıldığını öne süren hasta ve yanındaki oğlu D.Ç. ile doktor Arslan Kalay ve sekreter Gülcan Birinci arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın büyümesi üzerine doktor Kalay, başından hafif yaralandı. ‘Beyaz kod’ verilmesiyle hastaneye, polis ekipleri sevk edildi. Baba ve oğlu, doktor Arslan Kalay’ı darp ederek sekreter Gülcan Birinci’ye hakarette bulundukları gerekçesiyle gözaltına alındı.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: HAK ETMEDİĞİMİZ BİR OLAY

Olayın ardından hastaneye gelen İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, olayı kınadıklarını ve sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Doktor Kalay’ın ve sekreter Birinci’nin fiziksel bir sorunları olmadığını kaydeden Usta, şunları söyledi:

“Arzu ve hak etmediğimiz bir olay. Gerçekten cansiperane ve özveriyle çalışan sağlık ordumuz var. Böyle yoğun iş yükü içerisinde bu tür olaylar her birimizi derinden yaralıyor, iş şevkimizi kırıyor. Doktor ve sekreterimizin fiziksel anlamda bir sorunları yok çok şükür ama psikolojik olarak yıprandıklarını söylemek gerekiyor. Arkadaşımız çok güzel hastamızla ilgileniyor. Tedavisi için sarı alana yönlendiriliyor. Sekreterimiz de biraz beklemelerini, evrakları alarak gitmeleri gerektiğini söylüyor. O da 'Niye bağırıyorsun?' diyerek bir yaklaşım sergiliyor sekreterimize sonra doktor bey, çıkarak bağırma söylemi olmadığını söylüyor. Diğer hastaya bakacakken kendisine fiili müdahalede bulunuluyor. Hiçbir insan, bu tür şiddeti hak etmiyor. Ortada bir kusur da yok, herhangi bir olay, biz kaynaklı bir sorun da yok. Yanlış anlaşılma varsa şikayet mekanizmasının işletilmesi gerekiyor. Hiç kimsenin kimseye şiddet kullanma hakkı yoktur.”

(DHA)