birgün

10° AÇIK

Açılışını Arınç yaptı, belediye satışa çıkardı

GÜNCEL 27.08.2022 06:30
Açılışını Arınç yaptı, belediye satışa çıkardı Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

AKP’li İnegöl Belediyesi, 2011 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katıldığı törenle hizmete açılan ‘Halk Ekmek Fabrikası’nı arsasıyla birlikte ikinci kez satışa çıkardı.

Bursa İnegöl Belediyesi, Orhaniye mahallesinde bulunan ve üzerinde, İnegöl Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nın bulunduğu araziyi ikinci kez satışa çıkardı. Belediye, Bursa-Eskişehir yolu üzerindeki kavşakta yer alan fabrika ve arsası için ilk ihaleyi, 26 Mayıs 2022 tarihli Resmi Gazete’ye verdiği ilanla duyurmuştu. 8 Haziran 2022 tarihinde yapılan ihaleye 10’dan fazla teklif verilmişti. 12 milyon TL muhammen (en düşük) bedel üzerinden açılan ihalede fabrika ve arsasının değeri, açık artırmada 34 milyon 100 bin TL’ye kadar çıkmıştı. Ancak 34 milyon 100 bin TL teklifi veren Engin İnce, yatırdığı teminatı Belediye’ye bırakma pahasına arsayı almaktan vazgeçmişti. İnegöl Belediyesi, ilk ihalenin iptal edilmesi üzerine Resmi Gazete’ye ikinci bir ilan vererek yeni bir ihale açtı. İlk ihaledeki açık artırmada bedelin 34 milyon TL’yi aştığını gören Belediye, ikinci ihalede muhammen bedeli 30 milyon TL olarak belirledi. Dolar kuruna göre karşılaştırma yapıldığında ise ilk ihalenin muhammen bedeli yaklaşık 734 bin dolar iken ikinci ihalenin muhammen bedeli yaklaşık bir milyon 650 bin dolara çıktı.

EKMEK FABRİKASI VURGUSU

ANKA’nın haberine göre dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, satış ihalesi 13 Eylül’de yapılacak. 2 bin 731 metrekarelik ekmek fabrikası arsasının Emsal: 1.20 Hmax=9.50 m imar hakkı bulunuyor. Bir başka ifade ile arsaya 3 katlı inşaat yapılabilecek ve yapılacak olan toplam inşaat miktarı, arsa büyüklüğünün 1.20’si kadar olabilecek. Arsanın konut dışı kentsel çalışma alanı olduğu belirtilen imar durumunda ayrıca, “Ekmek Fabrikası olarak kullanıma uygundur” ifadesi de yer aldı.

Belediyenin satışa çıkardığı ekmek fabrikasının açılışını, 2011 yılında dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yapmıştı. Düzenlenen törende konuşan Arınç şunları söylemişti:

“İnegöl’de yaşayan binlerce insanımızın, bir tüketici olarak sağlıklı gıda açısından kendisine sunulacak ekmeğe de diğer gıda maddelerine de hemen ulaşması gerekir. Tüketici olarak hepimizi sevindiren bir konudur. Umuyorum ki İnegöl halkı, bundan fevkalade memnun olacaktır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol