birgün

8° PARÇALI BULUTLU

ARŞİV 19.12.2007 10:49

ADAD'a bayram tebriki

Cumhurbaşkanı'ndan başlayarak, bütün bakan ve yüksek bürokrat eşleri türbanlı... YÖK ele geçirildi... Amasya örneğinde olduğu gibi....

Cumhurbaşkanı'ndan başlayarak, bütün bakan ve yüksek bürokrat eşleri türbanlı... YÖK ele geçirildi... Amasya örneğinde olduğu gibi, sıra yavaş yavaş liselere geliyor zaten Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun başında, bizden bir profesör var. Korkacak bir şey yok. 0 işte tamamdır, hem de biliyorsunuz toplumsal mutabakatla!

Cumhuriyet tarihinin en uyuşuk gençliği saygılı, sessiz, ilgisiz, sesini çıkaramıyor... Türkiye'nin enerji geleceği, milletler arası çokuluslu sermayeye peşkeş çekilmeye hazır durumda...

Yegâne Nobel ödüllü yazarımız Türkiye'de yaşayamıyor ama olsun Türk polisi hükümetine layık bir düzeye çıkarıldı ve bazılarınızı koruyor... AKP'nin İstanbul Valisi'nin Lambda'yı kapattırmak için açtığı dava henüz sonuçlanmadı, yargı süreci devam ediyor. Sizler, hukuka saygının alasını bilirsiniz sakın ha bu konuda bir şey yazmayın...

Türk-İş arka bahçeleri oldu... Ciddiye almaya değmez: Bakan olmadığı için sızlanan Türk-İş'in eski başkanı yenisine kefil oldu ya, ondan daha iyi mi bileceksiniz? Bu konuya da dokunmayın.

AKP, dünyada çok az sağ iktidarın başara-bildiği bir oto sansür atmosferi yaratmış durumda: Mahkemeler, devlet daireleri, belediyeler AKP iktidarının yarattığı taassupla kraldan daha kralcı. Anadolu, aydın insanların yaşayabileceği bir yer olmaktan çıktı. Olsun İstanbul'un bazı mahalleri, hâlâ zengin ülkelerin iyi mahallerine taş çıkarıyor ya!

Nişantaşı ve Şişli semtinde, geçen ekim ayında dört travesti boğazları kesilerek öldürüldü, bir de ağır yaralı var. Polis tabiî ki şüphelileri okşayacak, siyahlar karakollarımızdan sağ çıkamıyor. Ama şu bayram öncesi, sizler tadınızı kaçırmayın İçişleri Bakan'ı genelge yayınladı ya! Hallolacak, Türk Polisi işini bilir... Hrant'ın katledilmesine sebep olan mekanizmalar aydınlanamadı ama olsun mahkeme süreci devam ediyor!

Ordunun son kırk yıldır demokrasimiz üzerindeki negatif rolünü unutamıyorsunuz ve haklısınız. Son kale olan ordu henüz ele geçirilemedi ama üzerinde çalışılıyor...

AKP anayasası, hem de "milletin anayasası", "bireyin zaferi" olarak Allah'ın hidayeti ve sizlerin desteği ile çıktı, çıkacak... Ne de olsa 1982 Anayasası'nın yerine ne konulursa konulsun iyidir ve sizlerin desteğine layıktır! Sakın ha tenkit falan etmeyesiniz, zinhar böyle insan hakları anlayışı falan olmaz de-meyesiniz!

Avrupa Birliği gittikçe bir hayal oluyor, ama olsun görevini yaptı. AKP'yi, AB'nin partisi göstererek son seçimde gerekli olan iç ve dış desteği sağladı...

Ahmet Hakan "ille de bizden olsun kriterinden", "cemaat yapısından" şikâyetçi tam da hep dediğim gibi ADAD aklıselimin, solun, sosyal demokrasinin, liberalliğin, tarafsızlığın, insan haklarının has sesi, Türkiye'nin hakiki muhalefeti! Onun gibilerinin dili "üçüncü kuşak" halledilecek sorunlar arasında! Üçüncü AKP iktidarında halledilecek inşallah, şimdilik yazadursun!

Bekir Coşkun'un deyimiyle "Ce Ha Pes..."...

Ertuğrul Özkök, bugünlerde iyice solladi: Sosyoloji Bilimi'ni konuşturuyor! Artık eskisi gibi değil, İslamcı basın medyamızın ana akımı. Onlar iktidarda, sizler de muhalefetin, ezilenin, sokaktaki vatandaşın, emekçinin sesisiniz! Entelektüelliğin tapusu sizde... Hükümeti ve AKP zihniyetini fazla kurcalamamak lazım; İslamcı basından saygı göremeyebilirsiniz... Aman ha, sakın ha...

Biliyorum şark kurnazlığı ile başa çıkmak zordur: Bir yandan "Nasıl da türbanlı eşi olan Cumhurbaşkanı'nı seçtirdik, Kürtlerin kurtuluşu bizimledir, baksanıza DTP'den kat kat fazla milletvekili seçtirdik" diyecekler. Öte yandan "Üniversitelerdeki türban sorununu çözemiyoruz, Kuzey Irak'ı bombalamak zorunda kaldık çünkü ordu ve Kemalistler bastı-rıyorlar"a milleti inandırmayı başaracaklar. Ama altı sene iktidardan sonra hâlâ bu tür yamuklukları yutturabilmeye "şark kurnazlığı" yetmez. Zayıf, bölünmüş bir muhalefet ve ADAD desteği lazım.

Tabiî ki bütün ADAD böyle değil. Türkiye'de zaten hiçbir şey siyah veya beyaz değil. Hâlâ entelektüel namuslarına güvendiğim ADAD'lılarvar ama...

İnsan merak ediyor: Doğan Grubu çalışanlarına bayram ikramiyesi var mı diye? Varsa ne kadardır? Hangi kritere göre dağıtılıyordur acaba?

Sevgili ADAD meslektaşlarım mübarek Kurban Bayramı'nızı kutlar, Daîveya Zilhicce ayından başlamak üzere (artık önümüzdeki ayın Farsça adını mı, Arapça adını mı tercih edersiniz, bilemem) hiç olmazsa Fazıl Say cesareti ve dürüstlüğü niyaz ederim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız