birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 07.07.2020 13:39

Adalet Bakanı, ‘Birlik Vakfı gönüldaşıdır’ notlu torpil iddialarına yanıt vermedi: Özel yaşam!

Adalet Bakanı Abdülahmit Gül, “Birlik vakfı gönüldaşıdır” notuyla hakim-savcı ve hizmetli alımında torpil yapıldığına ilişkin iddialara ‘özel yaşamı’ gerekçe göstererek yanıt vermedi.

Adalet Bakanı, ‘Birlik Vakfı gönüldaşıdır’ notlu torpil iddialarına yanıt vermedi: Özel yaşam!

HABER MERKEZİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi’nin torpil iddialarına ilişkin olarak kendine yönelttiği sorulara, “Kişilik ve özel yaşama ilişkin hususlara cevap verilmesine yasal imkân görülmemiştir” diyerek yanıt vermedi.

CHP’li Hakverdi’nin hakim ve hizmetli alımı mülakatlarında ‘Birlik Vakfı Gönüldaşları Torpili’ iddialarına dair sorularına Adalet Bakanı Gül’den 6 ay sonra cevap geldi.

Hakverdi’nin Bakana yönelttiği “Birlik Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Muhittin Bal’ın imzası ile hâkimlik sınavına giren S.Z.A. ve F.Ş.D. isimli şahısların nerede ne zaman mülakata gireceği bilgileri ve ‘Vakfımızın gönüldaşlarıdır’ notu tarafınıza iletilmiş midir? Şahıslar mülakattan başarılı olmuş mudur?” sorularına yazılı olarak cevap veren bakan Gül torpil yok diyemedi.

'İSTİŞARE' GEREKÇESİ

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül imzalı cevapta Hakverdi’nin sorusunu istişare amacıyla sorulmuş soru olarak değerlendirilirken, “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konularla ilgili soruların sorulamayacağı” hatırlatması yapılarak “kişilik ve özel yaşama ilişkin hususlara cevap verilmesine yasal imkan görülmemiştir” ifadeleri kullanıldı.

Hakverdi’nin “Son beş yılda ataması yapılan hakim ve savcıların yazılı ve mülakat puanları nedir?” sorusuna ise Bakan Gül’den gelen yanıtta sınav sonuçlarının; “Özel hayatın gizliliği göz önünde bulundurularak kişi bazlı olarak T.C. Kimlik numarasıyla sorgulanacak şekilde ilan edildiği” cevabı verildi.

HAKVERDİ TEPKİ GÖSTERDİ

Gelen cevaplar üzerine açıklama yapan CHP’li Hakverdi; “Milyonlarca liyakatli vatandaşımız işsizken AKP iktidarı hala kadrolaşma peşinde. Hâkimlik, savcılık ve hatta hizmetli alımına kadar yapılan mülakatlara dair ‘Birlik Vakfı Gönüldaşları’ imzalı torpil iddialarını sorduğum bakan cevap vermemek için elinden geleni yapmış” dedi.

Hakverdi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Son 5 yılda yapılan sınav sonuçları nedir soruma ‘Özel hayatın gizliliği’ diyor.

Ben vatandaşlarımızdan aldığım görevin ve sorumluluğumun bilinciyle hareket ediyorum. Bu soruları 83 milyon vatandaşımız adına soruyorum ve yineliyorum.

Birlik Vakfı Ankara Şube Başkanı Muhittin Bal imzalı olduğu iddia edilen ‘Birlik Vakfı Gönüldaşıdır’ notunda ismi geçen şahısların mülakat sonucu nedir? Atamaları yapılmış mıdır?

Son 5 yılda bakanlığınızca ataması yapılan hâkim ve savcıların yazılı ve mülakat puanları nedir?

Liyakatlı binlerce hâkim ve savcı adayı varken, milyonlarca insan işsizken bu soruları sormak ve cevapları gün yüzüne çıkartmak milletvekili olarak bizim görevimizdir. Bir bakan olarak sizin göreviniz de millete hesap vermektir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız