birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 10.12.2018 15:33

Adalet Bakanı: İnsanların kafasındaki örtüyle uğraşan zihniyet, gerici zihniyettir

Adalet Bakanı: İnsanların kafasındaki örtüyle uğraşan zihniyet, gerici zihniyettir

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ''2019'a gireceğimiz bu yılda, hala insanların kafasındaki örtüyle hala insanların ideolojisiyle düşüncesiyle ve yaşam tarzıyla uğraşan zihniyet, gerici bir zihniyettir. Bu gericilik geride kaldı. Türkiye artık çağdaş, ileri doğru giden, insan haklarında da daha özgürlükçü yaklaşıma doğru önemli mesafeler elde etmiş bir ülkedir. Hem Anayasa Mahkemesi kararları hem Danıştay hem Yargıtay hukukun tüm mekanizmaları başörtüsünü bir özgürlük olarak görmekte ve başörtüsüne karşı yapılan saldırıları da hukuk dışı olarak görmektedir'' dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Eğitim Daire Başkanlığı Ankara Personel Eğitim Merkezi'nin Hizmet İçi Açılış Programı'na katıldı.

'BU GERİCİLİK, GERİDE KALDI'

Program çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Gül, Danıştay 2. Dairesi'nin, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline başörtüsü serbestisi getiren düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan davada, yürütmenin durdurulması istemini reddetmesine ilişkin şunları söyledi:

''Orada bir savcının düşüncesi, bunun iptali yönünde olmuş; ancak Danıştay'ın ilgili dairesinin verdiği karar, yürütmeyi durdurmanın reddi yönünde. Yani hukuka uygun bulmuş bu işlemi ve başörtülü olarak çalışmanın hukuka uygun olduğuna karar vermiş. Dolayısıyla bu dava devam etmekte ama farklı kararları da var; başörtüsünün hukuka uygun olduğu şeklinde. Bu dava sadece bir davacının açmış olduğu bir davadır. Danıştay'ın bu konudaki yaklaşımı da özgürlükçü bir yaklaşımdır. Artık 2019'a gireceğimiz bu yılda, hala insanların kafasındaki örtüyle hala insanların ideolojisiyle düşüncesiyle ve yaşam tarzıyla uğraşan zihniyet, gerici bir zihniyettir. Bu gericilik, geride kaldı. Türkiye artık çağdaş, ileriye doğru giden, insan haklarında da daha özgürlükçü bir yaklaşıma doğru önemli mesafeler elde etmiş bir ülkedir. Hem Anayasa Mahkemesi kararları hem Danıştay hem Yargıtay hukukun tüm mekanizmaları başörtüsünü bir özgürlük olarak görmekte ve başörtüsüne karşı yapılan saldırıları da hukuk dışı olarak görmektedir. Artık Türkiye, geriye değil; ileriye bakacak. Dolayısıyla Danıştay da bu görüşe zaten itibar etmemiştir.''

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız