birgün

23° AÇIK

Adalet Bakanı’ndan hukuk fakültelerine kalite eleştirisi: Tabela asmakla olmaz

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hukuk eğitimine kalite eleştirisi getirdi. Gül "Hukuk fakültesi tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz. Sadece tabelayla olan bir değer değildir" dedi. Gül, sempozyumun sonuçlarının da Yükseköğretim Kurulu tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL 13.01.2022 15:16
Adalet Bakanı’ndan hukuk fakültelerine kalite eleştirisi: Tabela asmakla olmaz
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, güncel hukuk vizyonunun kapısından girmediği, akademik kadrosunun yetersiz olduğu bir binaya hukuk fakültesi tabelasının asılmasının orayı hukuk fakültesi yapmayacağını söyledi. Gül, "Hukuk fakültesi, hukuk mantığının orada nakşedildiği, yansıtıldığı bir laboratuvardır. Bir ömür boyu sürecek adalet yolculuğunun ana dilinin öğretildiği, bu işin adeta beşiğidir" diye konuştu.

Adalet Bakanlığınca Ankara'da bir otelde düzenlenen Hukuk Eğitimi Sempozyumu'na Bakan Gül'ün yanı sıra Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, yargı mensupları ve hakim savcı adayları katıldı.

Bazı yargı kararlarının toplum tarafından kabul görebileceğini, bazılarının ise yargıya güveni zedeleyebileceğini ifade eden Gül, her iki sonucun da yargı mensubunun elinde olduğunu söyledi. Bu vasıfları sağlayan unsurun eğitim olduğunu belirten Gül, üniversite sınavlarında hukuk fakültelerine giriş sıralamasının 100 bine yükseltilmesinin, hukuk fakültelerindeki eğitimin kalitesinin arttırılmasına yönelik olduğunu kaydetti.

‘NİTELİKLİ HUKUK, NİTELİKLİ HUKUKÇUYLA MÜMKÜN OLUR’

"Nitelikli hukuk, nitelikli hukukçuyla ancak mümkün olur" diyen Gül, yargı çalışanlarının aldıkları eğitimin, verdikleri hizmetin çıtasını belirleyici olduğunu kaydetti.

Güncel hukuk vizyonunun kapısından girmediği, akademik kadrosunun yetersiz olduğu bir binaya hukuk fakültesi tabelasının asılmasının orayı hukuk fakültesi yapmayacağını ifade eden Gül, "Hukuk fakültesi, hukuk mantığının orada nakşedildiği, yansıtıldığı bir laboratuvardır. Bir ömür boyu sürecek adalet yolculuğunun ana dilinin öğretildiği, bu işin adeta beşiğidir" diye konuştu.

‘YÖK, SEMPOZYUM SONUÇLARINI DİKKATE ALMALI’

Hukuk fakültelerine ihtiyaca göre öğrenci alınması gerektiğini kaydeden Gül, sempozyumun sonuçlarının da Yükseköğretim Kurulu tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

***

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık dile getirdiği “Her ile bir üniversite” politikası, son yıllarda açılan üniversitelerin büyük bölümünün yetersiz ve niteliksiz olmasına yol açtığı için eleştiriliyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol