birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 12.06.2020 12:13

Adalet Bakanı Yardımcısı: Cezaevlerinde Covid-19'dan ölen olduğunu söylemiyoruz

Adalet Bakanı Yardımcısı cezaevlerindeki koronavirüs vakalarına ilişkin, "Cezaevlerinde Covid-19'dan ölen olduğunu söylemiyoruz, hiç olmadığını da söylemiyoruz" dedi

Adalet Bakanı Yardımcısı: Cezaevlerinde Covid-19'dan ölen olduğunu söylemiyoruz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün 13 Nisan'da yaptığı açıklamaya göre; salgın döneminde Covid-19 nedeniyle 17 hükümlüye tanı konuldu, tanı konulanlardan 3'ünün de hayatını kaybetti.

T24'ten Candan Yıldız'ın haberine göre; ancak TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na bilgi veren Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş’un sözleri kafaları karıştırdı.

Uğurhan Kuş, “Bizim ceza infaz kurumlarımızda ölüm vakası olduğunu söylemiyoruz. Niye söylemiyoruz? Çünkü yok. Ancak hiç olmadığını da söylemiyoruz" dedi.

Koronavirüs pandemisi sürecinde cezaevlerindeki durum ve alınan tedbirlerle Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na bilgi verdi.

Ancak CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan’ın sorduğu soruya Kuş'un verdiği yanıt tam anlaşılamadı.

CHP Milletvekili İrfan Kaplan, Bakan Yardımcısı Kuş’a “Bugüne kadar cezaevlerinde kaç ölüm vakası olmuştur Covid nedeniyle? Bugüne kadar yine toplam kaç mahpusa Covid-19 testi yapılmıştır, kaçı pozitif çıkmıştır? Pozitif çıkan mahpusların sağlığı için ne tür önlemler alınmıştır?” sorunu yöneltti.

Adalet Bakanı Yardımcısı Uğurhan Kuş’un yanıtı ise şöyle oldu:

“Bizim ceza infaz kurumlarımızda ölüm vakası olduğunu söylemiyoruz.Niye söylemiyoruz? Çünkü yok. Ancak hiç olmadığını da söylemiyoruz. Neden? Covid-19 hastalığı nedeniyle ceza infaz kurumunda daha önceden hastana geçmişi olmayan, daha önceden kronik hastalığı olmayan ve sadece ve sadece ceza infaz kurumunda kalırken Covid -19’a yakalanmış ve ölen hiç kimse yok. Bunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Hastane geçmişi olmayan, hastanede yatar olmayan, herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan ancak ceza infaz kurumunda kaldığı süre içerisinde Covid -19’a yakalanıp ölen hiç kimse yok. Bu yeter mi?"

Komisyon tutanaklarına göre diyalog sonrasında şöyle gelişti:

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal: Bakan Bey’in açıkladığı bir 17 kişi vardı.

Uğurhan Kuş: Hayır, Bakan Bey hiçbir zaman 17 rakamı açıklamadı, öyle bir şey yok.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker: 13 Nisan’da 17 vaka, 3 ölüm…

Uğurhan Kuş: Hayır, hayır. Bakın ben… 17 vaka toplam pozitif, ölenler değil yani o ölenler demedi. Burada şunu belirtmek istiyorum: Ölenlerin yani Bakan Bey’in açıkladığı o ölen kişiler zaten kronik hastalıkları nedeniyle hastanede yatan, kurumda bulunmayan, hastanede tedavisi devam ederken Covid’e yakalanıp rahmetli olan kişiler yani bunların cezaevinde bulunmadığını söylemek istiyoruz. Bunlar cezaevinde olmayan insanlar, olmayan hükümlü ve tutuklular. Bunlar tamamen daha önceden mevcut olan kronik hastalıkları

AKP Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir: Sonuçta ölüm nedeni Covid ama...

Uğurhan Kuş: Ama şöyle: Yani kronik hastalığı var, kronik hastalığıyla birlikte Covid birleşince… Tabii biliyorsunuz, en çok riskli grup kim? Belli kronik hastalığı olanlar. Bunlar da hastanede o kronik hastalığının tedavisi için bulunan insanlar.

Adalet Bakanı Yardımcısı Kuş'un belirsizlik içeren sözleri, 31 Mart seçimlerinde iptal edilen İstanbul seçimlerinin tekrarlanması sürecinde AKP'li Ali İhsan Yavuz'un "Hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler oldu" sözünü hatırlattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol