birgün

5° AÇIK

YAŞAM 20.01.2018 09:10

‘Adalet Bakanlığı’nın sunduğu tasarıda, hayvanlara adalet yok’

‘Adalet Bakanlığı’nın sunduğu tasarıda, hayvanlara adalet yok’

DENİZ SAYINHAN

Dört Ayaklı Şehir, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Hayvanlara Adalet Derneği ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) tarafından İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesinde dün düzenlenen basın toplantısında, “Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” taslağı hakkında açıklama yapıldı. Taslağın hayvan hakları konusunda olumlu bir gelişme olarak sunulduğu, ancak bu haliyle yasalaşırsa pek çok hak ihlaline sebebiyet verebileceğinin altını çizen hayvan hakları savunucuları, konuyla ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırdı.

Ceza alt sınırı en az 2 yıl olmalı

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan hukukçu ve hayvan hakları savunucuları, Adalet Bakanlığı’na sundukları tasarıyla bu tasarının hiçbir ilgisi olmadığına dikkat çekti. Özellikle belediyelerin sokak hayvanlarına yönelik gerçekleştirdiği toplu katliamların önüne geçmek için tüm yolların kapatıldığı belirtilirken, bu tür davaların sonucunda ancak belediye çalışanlarının cezalandırıldığını, fakat katliamın sorumlularının hiçbir şekilde yargılanmadığına değinildi.

Hayvanlara yönelik şiddet içeren her türden eylemin cezasında alt sınırın en az 2 yıl olması gerektiği, söz konusu tasarının her anlamda yetersiz olduğu belirtildi. Ayrıca tasarının, hayvanlara yönelik suçların yalnızca Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın şikâyetiyle değerlendirmeye alınacağı hükmünde bulunduğu, bunun da en temel insan haklarından biri olan itiraz hakkını hiçe saydığı ifade edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız