birgün

16° AZ BULUTLU

Adalet Yürüyüşü'nde 8'inci gün

CHP'nin başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nde Ankara sınırı geçildi.

GÜNCEL 22.06.2017 07:31
Adalet Yürüyüşü'nde 8'inci gün
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası başlatılan "adalet yürüyüşü" bugün sekizinci gününe girdi. Korteje katılımda, geçen günlere kıyasla artış olduğu gözlendi. 25 gün sürmesi planlanan 432 kilometrelik yürüyüşte toplam 132 kilometre yol katedildi.

Yürüyüş öncesi açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, hayatının hiçbir döneminde Pensilvanya'ya gitmediğini vurgulayarak "Fethullah Gülen'in rahatsız olduğu dönem verilen ilanlar var. Açın bakın kimlere teşekkür etmiş. Ben yokum o listede" dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında "Ben adalet istiyorum. Adaletin olmadığı yerde insan yoktur. Adaletin olmadığı yerde devlet yoktur" ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin planlayıcısı olduğu ileri sürülen Fethullah Gülen, 24 Ekim 2013'te, geçirdiği rahatsızlık dolayısıyla kendisini arayan isimlere iki ayrı ilan yayınlayarak teşekkür etmişti.

Gülen'in teşekkür ettiği isimler arasında dönemin cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da yer almıştı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı "Adalet Yürüyüşü"nün sekizinci günü sağanak yağış altında gerçekleşti.

Bu sabah saat 9’da Gerede’nin girişinde başladığı yürüyüşe Gerede şehir merkezinde halkı selamlayarak devam eden Kemal Kılıçdaroğlu’nun öğleden sonraki yürüyüşüne yazar Eşber Yağmurdereli, müzisyen Suavi’nin yanı sıra Kardeş Türküler de eşlik etti.

Kardeş Türküler grubu Kılıçdaroğlu’nun koluna girerek sağanak yağmur altında türküler söyleyerek yürüdü. Daha sonra yürüyüşe katılan milletvekilleri ve yurttaşlar halay çekti.

"Adalet Yürüyüşü"nün sekizinci günü, kamp yapılacak olan İbriçak köyü mevkinde sona erdi.

İşte dakika dakika yaşananlar

17.10 - Adalet Yürüyüşü8. Gününde Bolu'nun Gerede İlçesine ulaştı.

15.30 - TMMOB Adalet Yürüyüşü'ne ziyaret gerçekleştirdi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve beraberindekiler yürüyüşe desteklerini açıkladı. Yürüyüş sağanak yağış altında sürüyor.

10:09 - Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden gelen bir grup, Kılıçdaroğlu'nu ellerinde zeytin dallarıyla
karşıladı.

10:04 - Kardeş Türküler, Suavi, Mehmet Alkan ve Eşber Yağmurdereli, korteje katılmak üzere yola çıktı.

10:00 - Mesafe levhasının bulunduğu alanda "300'ü gördük" sesleri yükseldi. Yürüyüşte 132 kilometrelik yol geride kaldı.

09:45 - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, kortejin önüne geçmeye çalışan vatandaşlarla ilgili olarak "Bazı arkadaşlarımızı araç tutuyor, önde oturmazlarsa olmuyor" esprisini yaptı.

09:30 - İki vatandaşın kalp krizi geçirdiği korteje bugün, motorlu 112 acil ekiplerinin eşlik etmeye başlaması dikkati çekti.

09:27 - Eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bugün de kortejde yer aldı.

09:15 - Yürüyüşün sekizinci günü, Bolu'nun Gerede ilçesine bağlı Sipahiler mevkinden başladı.

Neler yaşandı?

MİT TIR'ları davası kapsamında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Berberoğlu, 14 Haziran'da mahkeme salonunda tutuklandı. Kılıçdaroğlu, aynı gün söz konusu tutuklama kararına tepki gösterdi; "Herkes için adalet" diyerek ertesi gün (15 Haziran 2017) Ankara Güvenpark'ta "adalet yürüyüşü"ne başladı.

Çok sayıda vatandaşın destek verdiği yürüyüşe katılan siyasiler arasında AKP kurucularından Fatma Bostan İnsal, kanun hükmünde kararnameyle ihraç edilen, HAS Parti kurucularından Prof. Cihangir İslam, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve MYK üyesi Levent Tüzel de yer aldı.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da 17 Haziran 2017'de "Birlikte yürümek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız" dedi.

Ankara'dan İstanbul'a doğru gerçekleştirilen yürüyüş kapsamında Kemal Kılıçdaroğlu dün, 16 kilometre yol kat etti. Yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor.

Kavurmacı'nın tutuklanmasına tepki

Yürüyüşün üçüncü gününde Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın "FETÖ üyeliği" suçlamasıyla tutuklanıp daha sonra "sağlık sorunları" gerekçesiyle tahliye edilen damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın yeniden tutuklanmasına da tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Zaman zaman eleştirdik, zaman zaman yargının bu tip tutumlarının toplumu ayrıştırdığını ifade ettik. Kesim mahkumiyet kararı çıkmadığı sürece insanların tutuklanmalarını doğru bulmuyorum” dedi.

"Yargı sizi de davet ederse şaşırmayın"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise dün yürüyüşe ilişkin olarak ilk kez açıklama yaptı. "Yollar yürümekle aşınmaz. Bu yolla hukuk elde edeceklerini zannediyorlarsa bu da mümkün değil" diyen Erdoğan, sözlerinin devamında "Adalet pankartlarıyla dolaşmak adaleti getirmez. Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın" ifadesini kullandı.

Kalp krizi geçiren vatandaş hayatını kaybetti

Yürüyüşün dördüncü gününde kalp krizi geçiren 79 yaşındaki Hasan Tatlı, ertesi gün (19 Haziran 2017) hayatını kaybetti. Kılıçdaroğlu, "Adalet yolundaki ilk kaybımız. İnşallah, bundan sonra buna benzer bir olayla karşılaşmayız" dedi; Tatlı'nın ailesine baş sağlığı diledi.

Adaleti düşünme eylemi

Dün, Türkiye genelinde adaleti düşünme eylemi başlatıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, saat 18:00'de başlatılan eylemle ilgili olarak "Herkes durarak adaleti düşünecek" dedi.

Grup toplantısı, Çamlıdere yol ayrımında yapıldı

Partisinin Çamlıdere yol ayrımında gerçekleştirdiği grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "adalet yürüyüşü"ne yönelik olarak kullandığı "Unutmayın ki 138'inci madde sadece siyasetçiler için çalışmaz, A'dan Z'ye herkes için çalışır ve yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın" ifadesine tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Senin ve hükümetinin hakimlere, mahkemelere talimat verdiğini ispat edersem ben, sen namuslu bir insan gibi görevinden istifa edecek misin?" diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol