birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNEY 09.03.2020 10:50

Adana'da alanlara inen kadınlar, 'barış'ı haykırdı!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Adana'da bir araya gelen kadınlar, meydanlarda eşitlik, özgürlük ve barış sloganları attı

Adana'da alanlara inen kadınlar, 'barış'ı haykırdı!

YAKUP DURMUŞ/ADANA

Adana Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Uğur Mumcu Meydanı'nda " Kriz, savaş, yoksulluğa karşı eşitlik, özgürlük, barış için 8 Mart'ta alanlardayız” sloganıyla miting düzenledi.

Miting öncesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Müzeyyen Şevkin,kentteki birçok siyasi parti, sivil toplum örgütü ve kadın örgütleri, Kasım Gülek Köprüsünde bir araya geldi.

'KADINLAR BARIŞI HAYKIRDI'

Rengarenk yöresel kıyafetler giyen kadınlar, ellerindeki erbanelerle ezgiler söyleyip, halaya durdu.

Kadınlar, "Özgürlükte ısrarlıyız, mücadelede kararlıyız", "Direnişi örgütlüyoruz, özgürlüğe yürüyoruz" pankartlarını ve katledilen kadınların fotoğraflarının bulunduğu "Kadına şiddete sıfır tölerans”, “Haklarımıza, hayatımıza sahip çıkıyoruz” dövizleri taşıyarak miting alanına yürüdü. Kadınlar, savaşa ve cinsiyetçiliğe karşı emekleri, kimlikleri ve özgürlükleri için alanlara çıkıp, barışı haykırdı.

Miting alanına giren kadınlar, Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde selamlandı. Saygı duruşuyla başlayan mitingte, kadın adına ortak basın metnini Avukat Sevil Aracı Bek okudu.

'MÜCADELE EDECEĞİZ'

Savaşa, krize, şiddete ve eşitsizliğe karşı yine alanlarda olduklarını ifade eden Bek, kadına yönelik şiddetin gün geçtikçe arttığına değinerek; "2019 yılında en az 474, 2019’un Ocak ayında 27, Şubat ayında 22 kadın öldürüldü " dedi.

Kadınların, özgür, eşit, savaşsız ve şiddetsiz bir yaşam ile can güvenliği istediğini kaydeden Bek, " Biz kadınlar geleceğimize, emeğimize ve bedenimize sahip çıkmak için mücadeleye devam ediyoruz. Özgürlük tutkumuzla, bulunduğumuz her yerde bizi ezenlere ve sömürenlere karşı güçlü ve örgütlü olarak her günü 8 Mart’a çevireceğiz. Kapitalizme ve erkek egemenliğine karşı, cinsiyetçiliğin, şiddetin, sömürünün, tacizin, tecavüzün tüm izlerini yeryüzünden silmek için tüm kadınları mücadeleye çağırıyoruz. Kadınlar alanlara, örgütlenmeye, mücadeleye " çağırdı.

Miting, Şitlen Azad Kadın grubu ile Ekmek ve Gül Kadın Korosunun sahne alması ve ardında çekilen halaylarla son buldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol