birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNEY 28.03.2021 19:16

Adana’da katledilen İslim’i, kadınlar son yolculuğuna uğurladı

Adana’nın Ceyhan ilçesinde yol kenarında öldürülmüş olarak bulunan 21 yaşındaki İslim A. Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem ve CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ve belediye ekibi tarafından uğurlandı.

Adana’da katledilen İslim’i, kadınlar son yolculuğuna uğurladı

Yakup DURMUŞ / Adana

Erkek kardeşi B.A. tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edilen İslim A.’nın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu Morgu’ndan ailesi tarafından alındı.

Ceyhan Asri Mezarlığı’na getirilen İslim’in tabutunu, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin, Ceyhan Belediyesi Kadın Eli ekipleri taşıdı.

Ceyhan Belediye Başkan Erdem, “Söyleyecek söz bulamıyoruz, kadın cinayetleri son bulsun. Bugün burada büyük bir üzüntü içerisindeyiz, genç bir kızımız vahşice katledildi. Kadın cinayetlerinin son bulmasını istiyoruz. Hayatının baharında yine genç bir kadın öldürüldü” dedi.

CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tekin ise şunları söyledi:

“Olayın yaşanmasından bu yana konuyu ve olayların nedenini yakinen takip ediyoruz. Tam da İstanbul Sözleşmesi’nin tartışıldığı bu günlerde, kadınların sokaklarda, alanlarda haklarını aradığı, yüz yıllardır kazanılmış haklarının ellerinden alınmaması için mücadele ettikleri bu günlerde İstanbul Sözleşmesinde açık olarak düzenlenmiş hükümlere rağmen, namus, töre, gelenekler ve toplumun bakış açısının, şiddetin hiç bir gerekçesinin olamayacağını konusunu düzenlemişken İstanbul Sözleşmesi, İslim ismindeki kız kardeşimiz erkek kardeşi tarafından bir töre cinayeti, namus cinayetine kurban edildi. İslim 21 yaşında ve hamileydi, detayları çok net bilmesek bile daha sonra ortaya çıkacaktır. Kadınlar kendi yaşamları üzerinde söz sahibi olmak istiyorlar, kadınlar özgürce yaşamak istiyorlar. Toplumda şiddetin hiç bir şekilde hiç bir sebebi olamaz, bunu kabul etmiyoruz.”

İslim A., Ceyhan Asri Mezarlığı’nda gözyaşları içinde toprağa verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol