birgün

14° AÇIK

GÜNEY 01.04.2020 11:03

Adana’da, olası vaka artışına karşı sahra hastanesi tedbiri

Adana Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadeleye devam ediyor. Dezenfekte çalışmalarına devam eden belediye ayrıca, olası vakalara karşı sahra hastaneleri kurulması için planlama yapıyor

Adana’da, olası vaka artışına karşı sahra hastanesi tedbiri

BİRGÜN/ADANA

Adana Büyükşehir Belediyesi, koronavirüsle mücadele kapsamında çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Dezenfekte, bilinçlendirme ve toplumsal destek çalışmalarını yürüten Adana Büyükşehir Belediyesi, sahra hastanesi kurulması kararının gereği olarak hazırlıklarına devam ediyor.

Ayrıca, sokak hayvanlarına yönelik besleme uygulamaları da sürüyor. Adana Büyükşehir Belediye Bandosu ise halka moral vermek için sokaklarda kısa resitaller veriyor.

1000 YATAKLI SAHRA HASTANESİ

Koronavirüs salgınına karşı acil eylem planı çerçevesinde, sahra hastanesi planlaması yapıldığını açıklayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Sahra hastanesine gerek duyulmadan bu süreci hep birlikte atlatmayı temenni ediyorum. Ama olur da gerek duyulursa 1000 yataklı sahra hastanesi olarak TÜYAP Fuar Alanı kullanılabilecek” dedi.

adana-da-olasi-vaka-artisina-karsi-sahra-hastanesi-tedbiri-709108-1.

'TEDBİR ELDEN BIRAKILMAMALI'

Koronavirüse karşı ortak mücadelenin sürdüğünü belirten Başkan Zeydan Karalar, “Koronavirüsün yayılması karşısında Adana olarak bütün kurumlar, kuruluşlar, müthiş bir iş birliği içinde mücadele ediyor. Halkımız da çok duyarlı. İkazlarımıza dikkat ediyorlar. Dolayısıyla Adana’da vaka sayısı çok çok yüksek olmadı. Biz yine de tedbirli ve hazırlıklı olmalıyız. Olası vaka sayısına hazırlıklı olalım diye bir sahra hastanesi düşündük. Çalışmalara başladık, yaklaşık bin yataklı hastane olabilir burası. Yüzer yüzer hazırlayıp, ihtiyaç halinde çoğaltacağız. Şu anda Adana’da olası koronavirüs hastaları için bin yatak hazır. Hasta sayısı bini geçerse ekstra yatağa ihtiyaç olacağı için biz şimdiden bunun hazırlığını yapıyoruz” diye konuştu.

MÜCADELE DÖRT KOLDAN SÜRÜYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi, kentin dört bir yanındaki dezenfekte çalışmaları da devam ediyor. Son olarak çok sayıda mahallede ve eczanelerde dezenfekte çalışması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi 65 yaş üzeri yurttaşların alışverişini yapıyor, ilaçlarını alıyor. Yine ihtiyacı olanlara gıda kolisi desteği de veriliyor.

Salgın nedeniyle işletmelerin kapanması nedeniyle yiyecek bulmakta sorun yaşayan sokak hayvanların maması, yemi ve suyu temin ediliyor.

Öte yandan Adana Büyükşehir Belediye Bandosu, halka koronavirüsle mücadelede moral vermek için, özellikle evlerinde kalan Adanalılara mini resitaller veriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol