birgün

21° AÇIK

"Adana'da sahra hastanesine ihtiyaç duyulabilir"

Hasta yoğunluğu nedeniyle Adana Büyükşehir Belediyesi’nin iyi niyetle ve tedbir olarak hazır tutmaya çalıştığı sahra hastanesine ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu: Adana’da kaç Covid-19 hastası var?

GÜNEY 09.08.2020 15:30
"Adana'da sahra hastanesine ihtiyaç duyulabilir"
Abone Ol google-news

BİRGÜN / ADANA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, konuyla yakından alakalı kaynaklardan edindiği bilgilere göre 30 Temmuz itibariyle Adana Yüreğir Devlet Hastanesinde 140’tan fazla, Seyhan Devlet Hastanesindeki 6 serviste 100’e yakın, Adana Şehir Hastanesinde 180’den fazla, Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde ise 100’den fazla Covid-19 hastası bulunduğuna yönelik duyum aldığını vurguladı.

Adana’daki endişe verici durumu meclise taşıyan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle 11 maddelik soru önergesi sunan, hasta yoğunluğu nedeniyle Adana’da ‘Sahra Hastanesi’ne ihtiyaç duyulabileceğini vurgulayan, Dr. Şevkin, Adana’da günlük pozitif test sayısının 30 Temmuz itibariyle 190 civarında olduğunu, salgına yakalananlardan bazılarının yoğun bakım ünitelerinde tedavi altında tutulduğunu, pandemiye yakalanan içlerinde doktor, hemşire, sağlık teknisyenin de bulunduğu sağlık çalışanlarının da azımsanmayacak kadar fazla sayıda olduğunu vurguladı.

RUH SAĞLIĞINDA KORONAVİRÜSLÜ HASTA VAR MI ?

adana-da-sahra-hastanesine-ihtiyac-duyulabilir-766562-1.

Adana Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 30 Temmuz 2020 tarih ve 2020/91 sayılı kararı ile vatandaşların maskesiz sokağa çıkmasını yasakladığını hatırlatan Dr. Şevkin, “ Normalleşmenin ardından gelen tedbirsizlikler nedeniyle artan koronavirüs vakaları nedeniyle bu yasak kararının alındığı bilinmektedir. Bahse konu hastanelerin dışında Covid-19 salgını ile hiçbir ilgisi bulunmayan Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde dahi koronavirüse yakalanmış hastaların bulunduğu kaydedilmektedir ” dedi.

Hastanelerdeki yoğunluk nedeniyle pandemiye yakalanan bazı hastaların evlerine yollandığını, bu nedenle hastaların diğer aile bireylerine ya da yakınlarına virüs bulaştırabilecekleri endişesinin hakim olduğunu ifade eden Dr. Şevkin, şunları söyledi :

“Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) son kararı ile özel hastanelere koronavirüs nedeniyle ücret farkı ödenmediği için özel hastanelere yapılan müracaatların değerlendirilmeden kamu hastanelerine sevk yapılması da ayrı bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. Adana Valiliğinin Nisan 2020’de yaptığı açıklamaya göre 16’si kamu, 16’sı özel ve ikisi üniversite hastanesi olmak üzere 34 tedavi kurumunda 1412’si yoğun bakım yatağı olmak üzere 7 bin 197 yatak bulunduğu bilinmektedir.

Temmuz ayının son günlerinden bu yana Adana ilimizde vaka sayılarının arttığı maske takmanın zorunlu hale getirilmesinden de anlaşılmaktadır. Artan vakalar nedeniyle yeni hasta yataklarına, ayrıca yaşanan bu tehlikeli süreçte iyi niyetle ve ihtiyaç duyulması halinde kullanılması öngörülen ve Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Adana Sahra Hastanesi’ne de ihtiyaç duyulabileceği öngörülmelidir ”

CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin’in, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle :

1- Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle Adana’da kaç Covid-19 hastası bulunmaktadır ?

2- Adana ilimizde önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle salgına yakalanan doktor, hemşire, sağlık teknisyeni ve sağlık çalışanı var mıdır ? Varsa hasta sayısı kaçtır ?
3- Adana’da bulunan 34 hastanedeki doluluk oranı nedir ?

4- Adana’da artan vaka oranlarına karşı ve Sonbahara doğru grip hastalığının yayılabileceği öngörüsüne dayanarak Adana Sahra Hastanesi’ne ihtiyaç duyulabileceği düşünülmüş müdür ?

5- Covid-19 ile mücadele kapsamında Adana Seyhan (Aşkım Tüfekçi) Devlet Hastanesinde tamirat gerçekleşecek midir ?

6- Kapatılan Adana Numune Hastanesi, eksikleri tamamlanarak hizmete açılacak mıdır ?

7- Adana ilimizde salgına yakalanan kaç sağlık personeli bulunmaktadır?
8- Hasta yakını temaslılara test yapılıyor mu ? Vaka tespitinde test yapma kriterleri nelerdir ?

9- Covid-19 testi pozitif çıkan vakaları hangi kıstaslarla evlerine gönderiyorsunuz ?

10- Sağlık çalışanlarına haklarının tam olarak ödenmesi ve sağlıkta yeni atamalar için bir açıklama yapacak mısınız ?

11- Sağlıkçılar için koruyucu ekipman eksiği var mıdır ? Ekipman yeterli midir ?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun