Adana Gezi davasında tüm sanıklar beraat etti

Haber Merkezi

Adana'da Gezi Parkı Direnişi'ne destek verdikleri, eylemlere katıldıkları için "örgüt üyeliğinden" yargılanan tüm sanıklar beraat etti. Sanıkların avukatlığını üstlenen CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi Bülent Maraklı kararı değerlendirdi. Maraklı Gezi davalarında amacın ülkenin doğasına, toprağına yeşiline sahip çıkmak olduğunu söyledi.

Maraklı, "Eylemlere katılanların hiçbirinin doğadan başka amacı, hedefi yoktu. Bu İstanbul'da da Adana'da da böyleydi. Tüm Türkiye'de, 81 ilde amaç aynıydı. Gezi'de amaç ülkenin doğasını korumaktı. Eylemler vatanseverlik duygusu ile gerçekleştirildi." dedi.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi üçüncü Gezi davasındaki yargılama sonucunda tutuklu sanık Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'a ise 18'er yıl hapis cezası verilmesini şu şekilde değerlendirdi: “İstanbul mahkemelerinin verdiği kararların haksız ve hukuksuz olduğu, Adana mahkemesi kararıyla da bir kez daha ortaya çıktı. Gök çökse de adalet yerine gelmeli. Hukuk ve adaletle ülkemiz yücelecektir. İstanbul Gezi davası kararı da üst mahkemelerden dönecektir. Adalete inanmaya ve adaletin tecellisi için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Adana Gezi davasında savcılık eylemlere katılanlar için "örgüt üyeliği" ve "örgüte yardım ve yataklıktan" dolayı cezalandırılmalarını istemişti.