birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Adıyaman'da kütüphane kuyruğu oluştu, CHP'li Tutdere çağrı yaptı

Adıyaman'da depreme dayanıklı bulunmadığı gerekçesiyle 2017 yılında yıkılan İl Halk Kütüphanesi yerine açılan Kommagene Kültür Merkezi'nin kütüphanesinde 200 kişilik okuma salonu mevcut. 170 bini aşkın öğrenciye sahip Adıyaman’da 200 kişi kapasiteli okuma salonu yapılması nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyor. CHP'li Abdurrahman Tutdere, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na çağrıda bulunarak, "İkinci bir kütüphanenin yapılarak gençlerimizin bu taleplerinin karşılanmalıdır" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 12.08.2022 10:46
Adıyaman'da kütüphane kuyruğu oluştu, CHP'li Tutdere çağrı yaptı
Abone Ol google-news

Ekmek kuyrukları, bayat ekmek kuyrukları, askıda ekmek kuyrukları ve iş kuyruklarıyla gündeme gelen Adıyaman bu seferde kütüphane kuyruğu ile gündeme geldi.

Adıyaman’daki İl Halk Kütüphanesi depreme dayanıklı bulunmadığı gerekçesiyle 2017 yılında yıkıldı, yıkılan kütüphanenin yerine ise Avrupa Birliği Mali Yardımları aracılığı içinde kütüphanenin de yer aldığı Kommagene Kültür Merkezi geçtiğimiz günlerde hizmete açıldı.

Kültür merkezi içerisinde yer alan kütüphanede 200 kişilik okuma salonu mevcut. Adıyaman Merkez’de 300 bin, ilçelerde 320 bin olmak üzere toplam 630 bini aşkın nüfusu, 170 bini aşkın öğrenciye sahip Adıyaman’ın 200 kişi kapasiteli okuma salonu yapılması yüzünden uzun kuyruklar oluşuyor, gençler ders çalışacak yer bulamıyor.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman İl Halk Kütüphanesi binası 2017 yılında depreme dayanıklı bulunmadığı gerekçesiyle yıktırılmış, bu süre zarfında da İl Halk Kütüphanesi dükkândan bozma bir yere taşınmıştı. Aradan yaklaşık beş geçti, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait olan Adıyaman İl Halk Kütüphanesi binasın yerine Avrupa Birliği Mali Yardımları aracılığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle alınan fondan Kommagene Kültür Merkezi açıldı. Kültür Bakanlığı’nın devre dışı bırakılması, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hâkim olmadığı bir konuda söz sahibi olması inşa edilen binanın işlevli bir şekilde inşa edilmemesine neden olmuştur” dedi.

"YURTTAŞLAR SABAH ERKEN SAATLERDE SIRAYA GİRİYOR"

630 bini aşkın nüfusa sahip Adıyaman’a 200 kişi kapasiteli kütüphane yapılmasının asla kabul edilemez bir durum olduğunun altını çizen Milletvekili Tutdere, “Adıyaman Merkez’de 300 bin, ilçelerde 320 bin olmak üzere toplam 630 bini aşkın nüfusa, üniversite öğrencileriyle birlikte 170 bini aşkın öğrenciye sahip şehrimizin tek İl Halk Kütüphanesi’ni yıktılar, aldıkları fonla okuma salonu sadece 200 kişi kapasiteyle sınırlı olan bir kütüphane inşa ettiler. Ders çalışma alanı olan okuma alanlarının kısıtlı olmasından dolayı Adıyamanlı hemşehrilerimiz, ‘Kütüphanede çalışacak yer bulamam.’ korkusuyla sabahın erken saatlerinde kütüphane yer sıraya giriyor, eğer şansı yaver giderse kütüphanede oturacak yer bulabilirse girip çalışmasını yapabiliyor” ifadelerini kullandı.

BAKANLIĞA ÇAĞRI

Mevcut durumun asla kabul edilemez olduğunu vurgulayan Tutdere, öğrencilerin talebinin karşılanması için bakanlığa çağrıda bulunarak, “Bu durum asla kabul edilemez. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Adıyamanlı hemşehrilerimizin bu ihtiyacını görmezden gelemez. Hemşehrilerimizin bu talebinin karşılanması yönünde gereken adımlar acil olarak atılmalı, ikinci bir kütüphanenin yapılarak gençlerimizin bu taleplerinin karşılanmalıdır” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol