birgün

20° KAPALI

GÜNCEL 24.11.2020 13:28

"Adliyelerin kapılarını Cumartesi Annelerine değil, adalete açın"

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 700. hafta eylemi nedeniyle açılan davaya dair bir açıklama yaptı.

"Adliyelerin kapılarını Cumartesi Annelerine değil, adalete açın"

Haber Merkezi

Cumartesi Anneleri’nin 25 Ağustos 2018'deki 700’üncü hafta eylemine katılan 46 kişi hakkında dava açılmasına tepki büyük. Cumartesi Anneleri ile İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından yapılan açıklamada, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ iddiasıyla 3 yıl istenmesine tepki gösterdi.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesaplarından yayımlanan açıklamada, ‘’Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, adliyelerin kapılarını adalete açın’’ dendi.


Gözaltında kaybedilen yakınları ve insan hakları savunucularının eylemin 700’üncü haftasında polisin sert müdahalesine maruz kaldığı hatırlatılan açıklamada, 119 haftadır da Galatasaray Meydanı’nın Cumartesi Anneleri’ne kapatıldığı vurgulandı.

Cumaretesi Anneleri’nin Galatasaray’a çıktığından bu yana 17 iktidarın değiştiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar dile getirildi: ‘’İktidarlar değişse de kayıplarımızla ilgili inkâr ve cezasızlık siyaseti hiç değişmedi. Adında ‘adalet’” sözcüğü bulunan iktidarın son dönem uygulamaları ise adalet isteyen Cumartesi Anneleri’ni yargılama noktasına geldi. 700. hafta ve sonrasında maruz kaldığımız polis şiddeti ve ağır hak ihlalleri ile ilgili yaptığımız tüm suç duyurularını sonuçsuz bırakan savcılık makamı, anayasal hakkımız olan düşünce ve ifade özgürlüğümüzü kullandığımız için hakkımızda dava açılmasını talep etti. İçinde kayıp yakınları, İnsan Hakları Derneği yönetici ve üyelerinin de olduğu 46 kişi hakkında dava açıldı. Savcı Fatih Sönmez imzalı iddianame ile 699 haftadır devam eden Galatasaray’daki buluşmalarımız 700. haftasında birden bire suç haline getirilerek hakkımızda Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 31/1 Maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası istendi.’’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün, yargıya ilişkin açıklamalarının ardından haklarında dava açıldığını bildirilen Cumartesi Anneleri açıklamasında, ‘’Demokrasi, adalet ve reform gibi kavramları, karşı karşıya kaldığınız açmazları ötelemek için başvurduğunuz hamleler olmaktan çıkarın. Önce yargıyı araçsallaştıran siyasetinize son verin. Hak ve adalet arayışını suç sayan zihniyetinizi değiştirin. Cezasızlığa son vererek, adaleti sağlayacak bütünlüklü politikaları hayata geçirin. Sözde reformlarınızla bizi oyalamayın, toplumun ve bizim adalet talebimizi duyun ve adliyelerin kapılarını artık adalete açın’’ ifadeleri yer aldı.

***

Gözaltında kaybedilen Hüseyin Taşkaya'nın kızı Serpil Taşkaya: Tam 4 kuşaktır babam Hüseyin Taşkaya’yı arıyoruz. Her yolu denedik ama babamın başına gelenleri öğrenemedik 699 hafta boyunca Galatasaray bizim sesimizi duyurma mekanımız oldu. Biz kayıplarımızın mezarlarına bırakamadığımız karanfillerimizle Galatasaray’a gittik. Polis şiddetiyle karşılaştık, şimdi de hakkımızda dava açıldı. Kayıplarımızı ve adalet istiyoruz. Adalet istediğimiz için suçlanıyoruz.

Gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak: Demokratik haklarımızı kullanırken engellendik, saldırıya uğradık, gözaltına alındık. Devlet, bize yapılanları cezalandırması gerekirken suçluları örtmek için Cumartesi Annelerine dava açtı. Biz 25 senedir bu saldırılara biat etmedik. Bundan sonra da bu saldırılara karşı aynı yanıtı vermeye, hakikati ve adaleti savunmaya devam edeceğiz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol