birgün

28° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 30.12.2019 09:47

Adrasan’a beton dökecekler!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, doğal güzelliğiyle bilinen Antalya Kumluca'daki Adrasan Koyu’na gezi teknesi barınma ve yanaşma yeri inşa edecek. Bakanlığın projesiyle Adrasan Koyu’na 20 milyon TL harcanarak 268 bin 490 ton taş ve 13 bin 300 metreküp beton dökülecek

Adrasan’a beton dökecekler!

İsmail ARI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Antalya Kumluca’daki Adrasan Koyu’nu yaklaşık 20 milyon TL harcayarak betona boğacak. Bakanlık, doğal güzelliği ile bilinen Adrasan’a “Gezi Teknesi Barınma ve Yanaşma Yeri” yapmak için proje hazırladı. Proje dosyasının 17 Aralık tarihinde Antalya Valiliği’ne sunulduğu belirtilirken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başladığı açıklandı.

Proje dosyasında, “Projenin yapım tekniğinde, pek çok kıyı yapısında olduğu gibi, taş dolgu yöntemi kullanılacaktır” ifadeleri yer aldı. Proje için çeşitli büyüklüklerdeki ve ağırlıklardaki taşlarla yaklaşık 268 bin 490 ton dolgu yapılacak. Projede beton kaplama yöntemi ile beton kalıplar kullanılacağı da belirtildi.

13 BİN METREKÜP BETON

Dosyada, “Su altı beton dökümü, kronman betonu için yaklaşık 13 bin 300 metreküp beton kullanılacaktır” denildi. Projenin büyüklüğüne ilişkin ise “303 metre uzunluğunda bir ayrık dalgakıran, bu dalgakıranın kara tarafında 270 m uzunluğunda ve -5 metre derinliğinde bir rıhtım yapılacaktır” ifadelerine yer verildi. İskelelerin toplam uzunluğu 418 metre, genişliklerinin ise üç metre olacağı belirtildi.

20 MİLYON TL HARCAYACAKLAR

Projenin bedeli yaklaşık 20 milyon 807 bin TL olacağı belirtilirken, “Projenin tamamlanmasının ardından, yaklaşık 80 gezi teknesi rıhtımlara bağlanabilecek” denildi. Yapılması planlanan projenin doğusunda ve güneyinde birinci derece doğal sit alanı sınırları yer alıyor. Proje için günlük bin 33 ton malzeme taşınacağı da proje dosyasında belirtildi.

MİLLİ PARKIN YANINA YAPILACAK

Proje dosyasında liman alanın doğusunda ve güneyinde Beydağları Sahil Milli Parkı sınırı bulunduğu belirtilerek, “Bu sınır, kıyı kenar çizgisi ile yapılacak olan kazıklı iskele yapısı arasında kalmaktadır ve su yüzeyi alanıdır. Yapılacak yapılar Beydağları Sahil Milli Parkı sınırı içine girmemektedir. En batıdaki 184 metre uzunluğundaki kazıklı iskelenin güneybatı ucu ile sınır yan yana konumundadır” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız