birgün

12° AÇIK

EĞİTİM 05.07.2020 09:02

Adrese teslim ilan

Bakırçay Üniversitesi’nde akademisyen ilanında kişiye özel ilan şüphesi doğuracak maddeler yer aldı. İlanda kullanılan ifadeleri karşılayan tekbir kişi olduğu öğrenildi

Adrese teslim ilan

BERKAY SAĞOL

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra 667 sayılı KHK ile kapatılan Gediz Üniversitesi’nin yerine kurulan Bakırçay Üniversitesi 27 Haziran 2020 tarihinde akademik ilan yayımlandı. Yayımlanan öğretim üyesi ilanının açıklaması ise kişiye özel ilan iddialarını güçlendirdi. İlanda aranan özelliklerin tek bir akademisyeni işaret ettiği ortaya çıktı.

Gediz Üniversitesi’nin yerine kurulan Bakırçay Üniversitesi’nin Tarih Bölümü, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilimdalı’nda Dr. Öğretim Üyesi kadrosu için verilen ilanda aranan özellikler kısmında “Anma törenleri, Türk otomobil tarihi, Türkiye’deki siyasi partiler ve liderleri ile basında darbeler konularında çalışmalar yapmış olmak” şartı arandı.


Türkiye’de bu özellikleri karşılayan yalnızca bir kişi olması ise asıl dikkat çeken nokta oldu. Dr. Öğr. Üyesi olan S.A. bu konularda çalışma yapan tek kişi. S.A.’nın, anma törenleri hakkında “İsmet İnönü’nün Vefatı ve Yankıları”, Türk otomobil tarihi hakkında, “Bir Devrin Hikâyesi: Devrim Arabaları” ve Türkiye’deki siyasi partiler ve liderleri ile basında darbeler hakkında ise, “27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi’nin Erzincan Basınına Yansımaları”, “Celal Bayar’ın Kayseri Cezaevi’nden Tahliyelerinin Basına Yansımaları” ve “27 Mayıs Sürecinde Havadis Gazetesi” başlıklı çalışmaları bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız