birgün

27° AÇIK

ÇEVRE 19.08.2019 10:45

Adrese teslim imar izni tepki çekti

İzmir Doğanbey’de doğal sit alanı olan bölgedeki 9 parselin statüsünün, Ahmet Davutoğlu hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Ali Rıza Alaboyun’un şirketi Bera Holding için değiştirilmesi tepki çekti.

Adrese teslim imar izni tepki çekti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey bölgesindeki 1’inci, 2’nci ve 3’üncü derece doğal sit alanlarının koruma statülerinde değişikliğe gitmesi tartışma yarattı. Statüsü değiştirilen 9 parsellik alanın ise sahiplik yapısının ortaya çıkması tepkilere neden oldu.

Taç Turizm adlı bir şirket, Seferihisar Belediyesi’ni aradı ve statüsü değiştirilen 9 parselin de bulunduğu Doğanbey’deki araziler hakkında bilgi talebinde bulundu. Statüsü değiştirilen 9 parselin 4328, 4329, 4334 ve 4335 numaralı olanları ise Golda Gıda, Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait.

1997’de kurulan Taç Turizm Şirketi, 2018 yılında Golda Gıda Sanayi Şirketi’ne devredildi. Golda A.Ş, 3 dönem AKP’den Milletvekili seçilen Ali Rıza Alaboyun’un yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Bera Holding bünyesindeki bir şirket olması dikkat çekti.

adrese-teslim-imar-izni-tepki-cekti-613986-1.YEŞİL SERMAYEYE KÜÇÜK ÖRNEK

Konuya dair BirGün’e konuşan TBMM Çevre Komisyonu Üyesi, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, şöyle dedi: “15 Temmuz’dan sonra FETÖ ile bozulan ortaklık kuşkusuz sadece devlet yapılanmasında ve yönetiminde olmadı, bir de bozulan ticari/ekonomik ortaklık vardı... Dolayısıyla AKP, 15 Temmuz’dan sonra ‘yeni sermaye’ arayışına girdi. Tabii ki önce ‘eski’lere sarılarak yapmak zorunda kaldı. Kombassan’ın bozuk sicili bir şekilde ‘temizlensin’ AKP de kendi ‘yeşil sermayesi’ni yaratsın ve büyütsün… Doğanbey’de yapılan statü değişikliğiyle, adrese teslim kişilere/şirketlere özel yapılaşma izni verilmesi AKP’nin kendi ‘yeşil sermayesi’ için ‘küçük’ bir örnek olsa gerek… Bakın, statü değişikliği yapılan alanın yanında imar planlı büyük bir bölge var. Burada yaşayan insanlara, yapı ruhsatları olmasına rağmen ‘doğal sit alanı’ olduğu gerekçesiyle çivi çaktırmıyorlar, ama diğer tarafta doğal koruma alanı olan el değmemiş yerleri yapılaşmaya açıyorlar!”

PEŞKEŞ ÇEKİLMESİNİ REDDEDİYORUZ

Bakan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “El değmemiş doğal sit alanlarının koruma derecelerinin düşürülüp ranta açılmasını kabul etmiyoruz! Korunması gereken alanlarımızın adrese teslim kişilere/şirketlere peşkeş çekilmesini reddediyoruz! AKP sermayesinin Konya’dan gelip İzmirimizin doğasını talan etmesine izin vermiyoruz!"

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız