birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Af Örgütü: İhraçlar için çözüm yok

SİYASET 26.10.2018 09:19
Af Örgütü: İhraçlar için çözüm yok
Abone Ol google-news

SULTAN SOYSAL

Uluslararası Af Örgütü, OHAL sürecinde çıkarılan KHK’lerle kamu görevlerinden ihraç edilen yaklaşık 130 bin kişinin ihraç edilen süreçlerini ele alan yeni bir rapor yayımladı. İlk raporunda ihraçların keyfi yapıldığını açıklayan örgüt, ikinci raporunda Olağanüstü Hal İnceleme Komisyonu üzerinde çalıştıklarını açıkladı. ‘Dönüşü Olmayan İhraçlar’ adı altında açıklanan raporda keyfi olarak ihraç edilen ve kamu çalışmaları yasaklanan yaklaşık 130 bin kamu çalışanın olduğunu ve bu ihraçların aileler üzerinde yıkıcı etki yarattığı belirtildi.

KHK ihraçları keyfi
Örgüt adına açıklamalarda bulunan Türkiye Strateji ve Araştırma yöneticisi Andrew Gardner şu ifadelere yer verdi: “Olağanüstü hal inceleme komisyonu 2017 Ocak tarihinde kuruldu. Ama halen 130 bin kişi adalet arıyor. Bu kurulan komisyon bir çözüm değil. Gerçek bir itiraz mekanizması değil. Çünkü ilk raporumuzda belirttiğimiz gibi hiçbir bireysel gerekçe olmadan insanlar KHK ile keyfi olarak ihraç edildi. Komisyonun bu kararlarının keyfi olduğu açık. Bazı kamu çalışanları haklarındaki iddialar kanıtlanmadan terörist ilan edildi.

Çözüm göremiyoruz
Olağanüstü inceleme komisyonu bir çözüm değil, yeni bir çözüm gerekiyor. Aynı zamanda İdare mahkemelerinden umudumuz yok. Komisyon zaten hükümetin verdiği kararın dışına çıkmamıştır. Komisyon Bank Asya’da bir hesabın varsa para yatırmışsan demek ki terörist örgütle bir bağlantınız var diyor. İdari mahkemede de zaten hükümetin seçtiği 4 hakim bakacak. Bu mantığın dışına çıkılamaz. Türkiye’de olağanüstü inceleme komisyonu, idari mahkemeleri, bölgesel mahkemeler, Anayasa mahkemesine kadar bir çözüm gözükmüyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol