birgün

6° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 16.12.2019 11:54

Af Örgütü: İran’daki benzin protestolarında en az 304 kişi öldü

Uluslararası Af Örgütü, İran'daki benzin zammına tepki gösterilerinde en az 304 kişinin öldüğünü iddia eden bir açıklama yaptı

Af Örgütü: İran’daki benzin protestolarında en az 304 kişi öldü

Uluslararası Af Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada, benzin zammı nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolar sırasında en az 304 kişinin hayatını kaybettiği, ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği söylendi.

Kasım ayındaki gösterilerde hayatını kaybeden göstericilerden bir kısmının 15-17 yaş arasında olduğu ifade edildi.

Tahran yönetimi ise iddiaları yalanlayarak rakamların “kesinlikle yalan” olduğunu ifade etti.

Örgütten yapılan açıklamada İran makamları “halka yönelik katliam” yapmakla suçlandı. Tahran’ın gösterileri bastırmak için “geniş çaplı” operasyon başlattığı belirtildi.

Merkezi Londra’da bulunan Af Örgütü’nün açıklamasında, İran makamlarının kasım ayındaki gösterilerde “şiddete başvurduğu” ifade edildi.

ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren İran halkı, 15 Kasım'da benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.

Gösterilerde, birçok kentte kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları ve marketler tahrip edilmiş, yaklaşık 7 bin kişinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

Kaynak: Independent Türkçe

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol