birgün

19° AÇIK

KADIN 27.07.2020 07:18

Af Örgütü Kadın Hakları Avrupa Araştırmacısı Blus: Sözleşmeden çekilmek korkunç sonuçlar doğurur

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, bir tepki de Uluslararası Af Örgütü Kadın Hakları Avrupa Araştırmacısı Anna Blus’tan geldi: AKP hükümetini sözleşmeden çekilme çabalarını derhal durdurmaya çağırıyoruz

Af Örgütü Kadın Hakları Avrupa Araştırmacısı Blus: Sözleşmeden çekilmek korkunç sonuçlar doğurur

Didem MERCAN

Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu ve kadına yönelik her türlü şiddeti engellemeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmalarına bir tepki de Uluslararası Af Örgütü’nden geldi. Örgütün Kadın Hakları Avrupa Araştırmacısı Anna Blus, sözleşmeden çekilmenin korkunç sonuçlar doğuracağını vurgulayarak “Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesi, ülkedeki milyonlarca kadın ve kız çocuğu açısından ve ayrıca cinsel saldırı, tecavüz, dayak ve aile içi şiddet mağdurlarına hayati destek sağlayan kuruluşlar açısından korkunç sonuçlar doğuracak” dedi.

Anlaşmanın, kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti önlemeyi hedefleyen ilk Avrupa antlaşması olduğunu belirten Blus, sözleşmenin bugüne kadar Avrupa Konseyi üyesi 45 devlet tarafından imzalandığını ve 34 ülke tarafından onaylandığını belirtti.

HUKUKUN İHLALİ

Blus, sözleşmenin Türkiye tarafından tam olarak uygulanmadığını dile getirdi:

“İstanbul Sözleşmesinden çekilmek, uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olan geriye dönük bir eylem olacak. Uluslararası Af Örgütü, AKP hükümetini kadın haklarına saygı duymaya, korumaya ve teşvik etmeye, uluslararası insan hakları hukuku yükümlülüklerine uymaya ve sözleşmeden çekilme çabalarını derhal durdurmaya çağırıyor.”

af-orgutu-kadin-haklari-avrupa-arastirmacisi-blus-sozlesmeden-cekilmek-korkunc-sonuclar-dogurur-761253-1.
Avrupa Konseyi Sözcüsü Daniel Holtgen, hükümetin sözleşmeden çekilmeye yönelik kendilerine bir adım gelmediğini söyledi ve ekledi: “Avrupa Konseyinin en başarılı sözleşmelerinden biri olan bu antlaşma, Türkiye başkanlığında 11 Mayıs’ta İstanbul’da imzaya açıldı. Türkiye ayrıca 2012 yılında anlaşmayı onaylayan ilk ülke oldu. Gelecek yıl, Avrupa Konseyi, Türkiye ve diğer tüm katılımcı devletlerle birlikte bu önemli uluslararası antlaşmanın 10. yıldönümünü kutlayacaktır. Türk Hükümeti’nden bizim tarafımıza sözleşmeden çekilmeye yönelik herhangi bir adım gelmedi. Şu aşamada başka bir açıklama yapamıyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız