birgün

10° AÇIK

SİYASET 08.12.2020 18:43

AFAD Başkanı Güllüoğlu, büyükelçi olarak atandı

Bazı büyükelçiliklere yapılan yeni atama kararlarına göre, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Mehmet Güllüoğlu Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi oldu.

AFAD Başkanı Güllüoğlu, büyükelçi olarak atandı

Bazı büyükelçiliklere atama yapıldı. Atamalar kapsamında AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu Tanzanya Darüsselam Büyükelçiliği görevine getirildi.

ANKA’da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy Belgrad Büyükelçiliği'ne atanırken, Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan Washington Büyükelçiliği görevine getirildi. AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ise Tanzanya Darüsselam Büyükelçisi oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, görev yerleri değişen büyükelçiler ve daimi temsilciliklerin atama kararlarını tebliğ ettiği bildirildi. Varlık Fonu'nun eski yöneticilerinden Medipol Üniversitesi öğretim üyesi ve Sabah gazetesi yazarı Kerem Alkin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Daimi Temsilciliği'ne atanırken, edinilen bilgiye göre ataması yapılan diğer büyükelçiler ise şöyle:

►ABD Washington Büyükelçiliği: Hasan Murat Mercan

►Afganistan Kabil Büyükelçiliği: Cihad Erginay

►Almanya Berlin Büyükelçiliği: Ahmet Başar Şen

►Avusturya AGİT Daimi Temsilciliği: Hatun Demirer

►Azerbaycan Bakü Büyükelçiliği: Ahmet Demirok

►Tanzanya Darüsselam Büyükelçiliği: Mehmet Güllüoğlu

►Sırbistan Belgrad Büyükelçiliği: Hami Aksoy

MEHMET GÜLLÜOĞLU KİMDİR?

Mehmet Güllüoğlu, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aile Hekimliği, İnsani Sağlık Yardımları, Avrupa Birliği projeleri gibi çeşitli eğitim programlarını başarıyla tamamladı. Sivil toplum kuruluşları bünyesinde insani yardım çalışmalarına katıldı.

Dr. Güllüoğlu, Yeryüzü Doktorları Derneği’nde yöneticilik görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Doktora Programı’na devam etmekte olan Dr. Mehmet Güllüoğlu, 2013-2017 yılları arasında Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. Dr. Güllüoğlu, aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi olarak çalışmalarını ifa etmektedir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol