birgün

12° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 20.09.2020 10:01

Afganistan’da kadın haklarında bir ilk

Afganistan hükümeti kadınların resmi belgelerde isimlerinin yer almadığı yasal düzenlemede değişikliğe gitti. Buna göre, çocukların kimliklerinde kadınların da ismi yer alacak.

Afganistan’da kadın haklarında bir ilk

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kadının kamusal hayatta ailedeki erkeğin adını kullanmak zorunda kaldığı, resmi belgelerde, nikah davetiyelerinde ve hatta mezarında bile kendi adıyla yer alamadığı Afganistan’da kadın hakları için önemli bir adım atıldı.

#BenimAdımNerede kampanyası sayesinde kimlik kartında sadece baba isminin yazmasını dayatan yasada değişiklik yapıldı. Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından imzalanarak yürürlüğe giren yasada, kadınların isimleri de çocukların kimliklerinde yer alacak.

Kamusal alanda kadınların isimlerinin kullanılmasının hoş karşılanmadığı, utanç ya da hakaret kabul edildiği gelenekler ülkede hüküm sürerken, kadın en yakın erkek akrabasının adını kullanmak zorunda kalıyordu. Devlet hizmetlerinden faydalanabilmek için isimlerini kullanan kadınların Taliban tarafından şiddet gördüğü skandallar ortaya çıkmıştı.


DAYANIŞMANIN ZAFERİ

Kampanyanın kurucularından Laleh Osmany, söz konusu yasa değişikliğiyle ‘çok büyük mutluluk duyduğunu’ açıkladı. Osmany, “Bu zaferin aktivistlerle yurttaşların ısrarlı kampanya ve dayanışmasının sonucudur. Kampanyamızı destekleyen, sesini yükselten kadın, erkek, herkese teşekkür ediyorum” dedi. Afgan kabinesinin Yasal İşler Komisyonu da “Kimlik kartına anne adının eklenmesi kararı, cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına yönelik büyük bir adımdır” açıklaması yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız