birgün

4° KAPALI

Afganistan'da patlama ve intihar saldırısı: 14 ölü

Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetindeki bir medresede meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 10 öğrenci hayatını kaybetti. Belucistan'da ise polis aracına düzenlenen intihar saldırısında biri polis, biri kadın, 2'si çocuk olmak 4 kişi hayatını kaybederken 26 kişi yaralandı.

DÜNYA 30.11.2022 15:01
Afganistan'da patlama ve intihar saldırısı: 14 ölü
Abone Ol google-news

Afganistan'ın kuzeyindeki Samangan vilayetindeki bir medresede öğle namazı sırasında meydana gelen şiddetli patlamada ilk belirlemelere göre en az 10 öğrenci hayatını kaybetti.

Taliban geçici hükümetinin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Abdul Nafi Takor, basına yaptığı açıklamada Samangan vilayetinin merkez ilçesi Aybek'te bulunan Cihadiye Medresesi'nde öğle namazı sırasında patlama meydana geldiğini belirtti.

Takor, patlamada en az 10 öğrencinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda öğrencinin yaralandığını duyurdu.

Olay yerine ilk yardım ekipleri gönderildi. Patlamayı henüz üstlenen olmadı.

TTP, SALDIRI EMRİ VERMİŞTİ

Öte yandan Belucistan eyaletinde ise polisleri taşıyan araca yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda biri polis, biri kadın, 2’si çocuk olmak üzere 4 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi yaralandı.

Yetkililer, polis aracının 20-25 kilogramlık bir patlayıcıyla hedef alındığını ve yaşanan patlamada aracın şarampole devrildiğini aktardı. Saldırıda yoldan geçen 2 sivil araç da hasar aldı. Söz konusu polislerin, çocuk felci aşılama kampanyasında görevli olduğu öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan Şahbaz Şerif saldırıyı kınadı.

Belucistan'ın Hoshab bölgesinde, dün çıkan çatışmada güvenlik güçleri 10 Pakistan Talibanı (TTP) militanını öldürmüştü.

TTP, 10 Mayıs'ta İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve militanlarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol