birgün

32° AÇIK

DÜNYA 16.06.2021 12:17

Afganistan'da Taliban saldırısı: 5 asker öldü

Afganistan’da Taliban tarafından askeri bir karakola düzenlenen saldırıda, 5 asker hayatını kaybetti. Çıkan çatışmada, Taliban mensuplarının da öldüğü bildirildi.

Afganistan'da Taliban saldırısı: 5 asker öldü

Taliban militanlarının, Afganistan'ın Bamyan vilayetindeki askeri karakola düzenlediği silahlı saldırıda, 5 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Bamyan Valisi Sayed Enver Rahmeti, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, militanların, Bamyan'ın Kuhmerd ilçesinin İşpişte bölgesindeki askeri karakola silahlı saldırı düzenlediğini bildirdi.

AA’nın aktardığına göre Rahmeti, saldırıda 5 güvenlik görevlisinin öldüğünü, 1 güvenlik görevlisinin yaralandığını belirtti.

Vali Rahmeti, saldırının ardından çıkan çatışmada, Taliban'ın da kayıp verdiğini kaydetti.

Taliban'dan yapılan açıklamada ise saldırıda 9 askerin öldüğü iddia edildi.

Ülkede bir yandan barış sürecinin belirsizliği sürerken diğer yandan saldırılar devam ediyor.

Afganistan'da mayıs başından bu yana, ABD işgalinden sonra ülkeye yerleşen yabancı güçlerin çekilmesiyle doğan otorite boşluğuyla birlikte şiddet olayları arttı.

Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi, Taliban'ın Mayıs’ta 1455 saldırı düzenlediğini açıklamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol