birgün

17° AÇIK

DÜNYA 16.08.2021 22:26

Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı Ghafari: Taliban'ın beni öldürmesini bekliyorum

Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari, Taliban'ın ülkede yönetimini ele geçirmesinden sonra yaşadığı endişeyi anlattı. Ghafari, "Oturdum ve gelmelerini bekliyorum. Benim gibi insanların peşine düşecek ve beni öldürecekler" dedi.

Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı Ghafari: Taliban'ın beni öldürmesini bekliyorum

Fotoğraf: Wikipedia

2018’de Afganistan’da ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari, Taliban’ın Kabil’e girmesiyle birlikte yaşamından endişe ettiğini anlattı. Ghafari, “Ben ve ailem için yardım edecek kimse yok. Taliban benim gibi insanlar için gelecek ve beni öldürecekler. Ailemi bırakamam. Zaten nereye gideceğim ki?” dedi.

Zarifa Ghafari, 2018 yılında Meydan-ı Vardak vilayetinde en genç ve ilk kadın belediye başkanı olmuştu. Taliban, sık sık Ghafari’yi tehdit eden açıklamalar yayımlamış, çok sayıda suikast girişimi yaşanmıştı. Ghafiri’nin babası General Abdul Wasi Ghafari, geçen yıl vurularak öldürülmüştü. Tehditlerin artması üzerine Ghafari’ye Kabil’deki Savunma Bakanlığı’nın güvenliği altında yeni bir iş verilmişti.

i News'dan Michael Day'e konuşan 27 yaşındaki Ghafari, Taliban’ın Kabil’e girmesinden üç hafta önce gazeteci Michael Day’e yaptığı açıklamalarda hâlâ Afganistan’ın geleceğinden umutlu olduğunu söylemişti. Ghafari, “Gençler olan bitenin farkında. Sosyal medyaları var. İletişim kuruyorlar. Bence ilerleme ve haklarımız için mücadeleyi sürdürecekler. Bence bu ülkenin bir geleceği var” demişti.

Taliban’ın Kabil’e girmesi üzerine Day’la yeniden konuşan Ghafari, umutsuzluğunu şu sözlerle anlattı “Oturdum ve gelmelerini bekliyorum. Ben ve ailem için yardım edecek kimse yok. Ailem ve eşimle sadece oturuyorum. Taliban benim gibi insanlar için gelecek ve beni öldürecek. Ailemi bırakamam. Zaten nereye gideceğim ki?”