Google Play Store
App Store
Afişteki askerin ifadesi

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanlığı’nın 15 Temmuz’un yıldönümü için hazırlattığı afişlerde yer alan askeri öğrencinin ifadesini yazdı.

Öztürk yazısında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Yalova’da kampta olduğunu yazdı ve askeri öğrenci için şu ifadeleri kullandı:

“Yalova'da kamptayken, ne olduğunu bile anlamadan İstanbul'a getirilen Hava Harp Okulu öğrencilerinden halen 263'ü cezaevinde. Tam bir yıl sonra bu öğrencilerle ilgili iddianame de kabul edildi. İstanbul-Orhanlı bölgesine getirilen askeri öğrenciler hakkında 3'er, Boğaz Köprüsü'ne getirilenler için ise 37'şer kez ağırlaştırılmış hapis cezası isteniyor.

Afişte görülen Hava Harp Okulu 3. sınıf öğrencisi A.Ö.'nün fotoğraflarından çizimi yapılmış. Bu öğrencinin yakınları bu görüntüler karşısında herhalde daha da yıkılmışlardır. Bu öğrencinin cumhuriyet savcısı tarafından alınan ifadesini okuyorum:

'15 Temmuz öncesi herhangi bir olağandışı hareketlilik hissetmedim. Saat 22.15 sıralarında Yüzbaşı H.D., Teğmen E.D.'yi arayıp tam teçhizatlı içtima alanında bütün sınıfların toplanmasını istedi. Oysa tüm sınıflar içtimada yer almazdı.

“YORULMANIN VAKTİ GELDİ”

İçtima alanına otobüsler geldi. Bu arada F. binbaşı bizlere hitaben, ‘Arkadaşlar bu kampta hiç yorulmadınız, artık yorulmanın vakti geldi. Sizin için güzel bir tatbikat hazırladık' dedi ve elindeki listeden numara okuyarak bizleri gruplara ayırdı. İlk 50 kişilik grupta ben de vardım. Otobüse bindik.

Binbaşı, yaklaşık 10 öğrenciye telefonlarını almasını söyledi. Ancak ben ve birkaç arkadaş da gizlice cep telefonlarımızı getirttik. Daha sonrada F. binbaşı, ‘Gençler kesinlikle cep telefonlarını açmıyorsunuz. Telefonlarınızı açarsanız işin tadı bozulur' dedi. Bizlere araç içerisinde, mermiler dağıtıldı ve bunları şarjörlere basmamız istendi. Nizamiye çıkışında aracın iç ışıkları kapatıldı. Otobüste, binbaşı terör saldırıları olduğunu, kampın güvenli olmadığını bu nedenle bizi okula götürdüklerini söyledi. Komutan, aracı yol ayrımından, Sabiha Gökçen Havaalanı'na yönlendirdi. Orada yolcuların güvenliğini sağlayacağımızı söyledi.”

“KOMUTANLAR ÇEKİN VURUN DEDİ”

Saygı Öztürk yazısında askeri öğrencinin ifadesini “Orhanlı gişelerine yaklaştığımızda trafik nedeniyle araçlar durdu. Binbaşı F. yolun açılmasını sağladı. Otobüste, Recep Tayyip Erdoğan'ın tutuklandığını, Ankara'da kelepçelendiğini söyledi. Bunun üzerine cep telefonuyla arkadaşıma gönderdiğim mesajda ‘Erdoğan tutuklanmış ne oluyor?' diye sordum. O, öyle bir şey olmadığını yazdı.

Gişelere yaklaştığımızda üzerime yoğun ateş edildi. Teğmen E. vuruldu. Olaylar sırasında ben havaya 3 el ateş ettim. Komutanımız bize, ‘polis kılığına girmiş teröristler olabilir, eğer silahınızı almak isteyenler olursa, çekin vurun' dedi. Fetullah Gülen yapılanmasıyla irtibatım yoktur, okulda siyaset konuşmak yasaktı. Suçsuzum.” diye devam etti ve “Afişlerdeki öğrenci bunları söylüyordu. Ancak, afişlerde darbeci gibi gösterilen öğrencinin hali nice oluyor bunu da mahkeme sonunda öğreneceğiz.” ifadelerini kullandı.