birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Afyon'da çalışana saldırı olayı: Savcılık, çiğ köftenin silah olarak sayılmasını talep etti

Afyon’da bir çiğ köfteci dükkanında, sipariş ettiği dürümün ‘acılı’ olduğu gerekçesiyle çalışana saldıran sanık Gurur Şenel hakkında hazırlanan iddianamede Savcılık, çalışana karşı kasıtlı yaralama eyleminde kullanılan ‘çiğ köftenin’ silah sayılmasını talep etti.

GÜNCEL 25.03.2021 14:02
Afyon'da çalışana saldırı olayı: Savcılık, çiğ köftenin silah olarak sayılmasını talep etti
Abone Ol google-news

Afyon'da söylediği çiğ köftenin acılı olduğunu bahane ederek dükkanın çalışanına saldıran şahısla ilgili iddianame tamamlandı.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, sanık Gurur Şenel hakkında “silahla kasten yaralama, tehdit ve hakaret” suçlamalarından 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, sanık Gurur Şenel'in, çiğ köftenin acı olması nedeniyle müşteki Yılmaz Koç ile tartıştığı, bir anda öfkesine kapılıp elindeki çiğ köfte dürümünü Koç'un yüzüne fırlattığı, küfürler ettiği mağduru darbettiğine ilişkin ifadesine yer verildi.

AA’nın aktardığına göre, sanık Şenel, elindeki çiğ köfte dürümünü, "zarar verme kastıyla" Koç'un yüzüne fırlattığı, yüzüne vurduğu ve tekmelediği müştekiye karşı "kasten yaralama" suçunu işlediği aktarılan iddianamede, çiğ köfte dürümünün Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddesi gereğince "silah olarak" kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

Şüphelinin yaralama eylemini, elindeki çiğ köfte dürümünü özellikle müştekiye zarar vermek ve yaralamak maksadıyla yakın mesafeden atarak yüzüne vurmasıyla başlattığı aktarılan iddianamede "Çiğ köfte dürümünün ebadı, sertliği ve atılan mesafenin yakınlığı ile müştekinin yüzüne isabet etmesi, sonrasında şüphelinin öfkesine hakim olamayarak tekme ve tokatla eylemine devam etmesi nedeniyle kastının yoğunluğu göz önüne alındığında, yüze fırlatılan çiğ köfte dürümünün saldırıda kullanılmaya ve yaralamaya elverişli silahtan sayılması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

'İŞLEDİĞİ SUÇU HAKLI GÖSTERMEYE ÇALIŞTI'

Suçun gerçekleşme biçimi dolayısıyla uzlaştırma hükümlerinin uygulanamayacağı belirtilen ve sanığın yargılama aşamasında ‘takdiri indirim’ almaması gerektiği yönünde görüş sunulan iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Olay neticesinde oluşan toplumsal tepkiye rağmen, şüphelinin yapmış olduğu sosyal medya paylaşımlarıyla işlediği suçu haklı göstermeye çalışması, tutum ve davranışları nedeniyle kardeşi tarafından 1 Mart 2021'de ilk olayın meydana geldiği iş yerine aynı neviden saldırı olması, şüphelinin kolluk tarafından ifadesi alınmak üzere yapılan telefonla davete rağmen ifade vermeye gelmeyeceğini beyan ederek soruşturma makamlarından kurtulmak adına kaçma girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır. Şüphelinin yakınlarının ikametlerinde yapılan araştırmalar sonucu yakalanabildiği hususları göz önüne alındığında, olay nedeniyle pişmanlık duymadığı ve suça meyilli kişiliğinin bulunduğu, bu durumun bundan sonraki süreçte devam edebileceğinin mahkemece gözetilerek, şüpheli hakkında takdiri indirim nedenlerinin uygulanmaması gerektiği anlaşılıyor."

NE OLMUŞTU?

Afyon'da 23 Şubat'ta bir çiğ köftecide sipariş ettiği çiğ köftenin "acılı" olduğunu ileri süren müşteri Gurur Şenel’in iş yeri çalışanı Yılmaz Koç'u darbetmesi güvenlik kamerasına yansımıştı. Polis ekiplerince yakalanan Şenel, emniyetteki ifadesinde olayı doğrulamış, savcılık talimatıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış ancak olayın sosyal medyadan yankı bulmasıyla tekrar gözaltına alınmıştı.

1 Mart'ta ise aynı iş yerine ikinci saldırı gerçekleşmişti. Bu saldırıyla ilgili de Şenel’in kardeşi H.Ş, eniştesi B.B. ile kardeşi D.B. de gözaltına alınmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol