Google Play Store
App Store

AFAD'dan alınan bilgiye göre, Afyonkarahisar'da saat 06:24 ve saat 06:30'da 4.4 ve 3.5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Depremlerin ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda an itibari ile olumsuz bir durum yoktur" ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar'da art arda depremler: Ali Yerlikaya'dan açıklama
Fotoğraf: AA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre; Afyonkarahisar'da 4.4 büyüklüğünde deprem oldu.

Saat 06:24'te meydana gelen depremin derinliği 6.99 km olarak ölçüldü.

Saat 06.30'da ise 3.5 büyüklüğünde ikinci deprem oldu. Depremin derinliği 6.99 km olarak ölçüldü.

"OLUMSUZ BİR DURUM YOK"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, AFAD ve ilgili kurumların saha taramaları ile birlikte 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda an itibarıyla olumsuz bir durum olmadığını açıkladı.

Yerlikaya, "Afyonkarahisar’da  4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. AFAD ve ilgili kurumlarımızın saha taramaları ile 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucunda an itibari ile olumsuz bir durum yoktur." ifadelerini kullandı.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA

Afyonkarahisar Valiliği de depremle ilgili açıklama yaparak, herhangi bir olumsuzluk yaşanamadığına dikkati çekti.

Valilik açıklamasında, "Merkez üssü Ataköy Mahallesi olan 4.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. İlk belirlemelere göre herhangi bir olumsuz durum yaşanmamıştır. Deprem sonrası ilgili tüm kurumlarımız çalışmalarını sürdürmektedir. Tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun" ifadelerine yer verildi.

Fotoğraf: DHA

Depremin ardından yurttaşların hemen hepsi sokaklara ve parklara çıktı.

Veysel Arslan, "Geçmiş olsun, Afyon merkezde depremi hissettik, sabah 6.30 sıralarında. Depremi hissettiğimiz andan itibaren ailecek dışarıya çıktık. Komşularımız da dışarıdaydı, yaklaşık 2 saat dışarıda bekleyeceğiz tedbir amaçlı. Rabbim korusun inşallah, tüm Türkiye'ye geçmiş olsun" dedi.

Hüseyin Şahin, "O anda yani çok ciddi bir şekilde salladı. Sonradan öğrendiğimize göre sanırım 4.4 şiddetindeymiş ama yani bu şiddete bile hafif denilebilecek bir şiddete bile böyle sallanıyorsa, Allah'ım korusun hepimizi. Hemen çoluk çocuk aşağıya indik. Zaten baktık ki sitemizin hepsi, bütün komşularımızla beraber aşağıya indik. Galiba merkez üssü Ataköy'müş. Ciddi bir sıkıntı olmadığı söylendi daha sonradan. Allah hepimizi korusun, bütün afetlerden. 6 Şubat depremlerini hatırlayalım hep beraber. Maalesef çok büyük bir yıkımdı. Yani şu deprem ülkesinde olduğumuzu bir kez daha bugün hatırladık. Bu ne demektir, tabii çok ciddi tedbirler almamız lazım. Yatay mimari ve sağlam bina. Bunun tek çaresi bu" diye konuştu.

Hatice Bozoklu da "Uykudan, uyur uyanık çok korttuk, her yer şakır şakır. Hemen aşağıya koştuk, akrabaları aradık herkesi aradık. Ama çok şiddetliydi. İkinci üçüncü oldu, yakınlarımızı aradık, çok şükür kimse de bir şey yok. İnşallah bu kadar kalır, arkası olmasın inşallah" dedi.