birgün

16° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 14.08.2020 09:53

Ağaç kıyımının altından eski vali çıktı

Artvin’in Şavşat ilçesinde daha önce kaymakamlık ve valilik yapan Akyurt’a ait Hanlı HES projesi kapsamında ağaç kıyımı yapıldı. Hukuki süreç devam ederken ağaç kesilmesinin hukuksuz olduğunu belirten bölge halkı bir süre eski valiyle tartıştı. Yurttaşlar, tartışmanın ardından işlemin durdurulması için kaymakamlığa ve savcılığa dilekçe verdi.

Ağaç kıyımının altından eski vali çıktı

GÖKAY BAŞCAN

Artvin’in Şavşat ilçesinde daha önce ilçede kaymakamlık ilde ise valilik yapmış Selehattin Akyurt’un sahibi olduğu şirket tarafından yapılmak istenen Hanlı HES projesi kapsamında Kireçli köyünde ağaç kıyımı yapmaya başlaması üzerine yurttaşlar bölgeye akın etti. Ağaç kıyımının yapıldığı bölgeye giden yurttaşlar, o esnada ‘işinin başında duran’ eski valiyle bir süre tartıştı. Bölge halkı tartışmanın ardından projeye ilişkin hukuki sürecin devam ettiğini belirterek Şavşat Kaymakamlığı’na ve savcılığa dilekçe verdi.

Artvin’in eski valisi, Şavşat’ın eski kaymakamı Selahattin Akyurt’un sahibi olduğu Akyurt Enerji Hanlı HES projesi için çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı aldı. Bir çok hukuki kararı emsal gösteren bölge halkı, heyelan sorununa da dikkat çekerek kararın iptal edilmesi için Rize İdare İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Davanın geçen 8 Temmuz’da karar duruşması görüldü ancak karar henüz açıklanmadı.

Bölge halkı ‘ÇED olumlu kararının’ idare mahkemesi tarafından bozulmasını beklediği sırada bölgede ağaç kıyımı yapıldığı haberi aldı. Hanlı Deresi’nin aşağısında yer alan ve HES projesi kapsamında regülatör yapılacak olacak Kireçli köyü Ortuval Deresi üzerinde yapılan ağaç kesimi haberi üzerine köylüler, çevre köy muhtarları, Şavşat Dernekleri Federasyonu üyeleri bölgeye akın etti. Bölge halkı bir süre önce adını vermeyen daha sonra eski vali olduğu anlaşılan Selahattin Akyurt ile tartıştı. Bölge halkı mahkeme sürecinin devam ettiğini, yapılan kesim işleminin hukuksuz olduğunu söylemesine rağmen eski vali, yürütmeyi durdurma kararı olmadığı gerekçesiyle ağaçları kesebileceğini belirtti. Tartışmanın ardından bölge halkı ilgili kurumlara işlemin durdurulması için dilekçe verdi.

Vali sulara sahip olmak istiyor

BirGün’e konuşan bölge halkından Fahri Yazıcı, “Emekli vali bir an önce sularımızı borulara alarak suyumuza sahip olmak istiyor. O suyun yüzyıllardır kullananlar olarak her türlü hukuki ve yaşam alanlarımıza sahip çıkmak tüm haklarımızı kullanacağız. Burada öyle kuraklıklar oldu ki ben öküzün bastığı yerdeki izinde oluşan sudan su içmiş insanım. Sularımızı hiç kimseye veremeyiz” dedi.

Suyumuzu kimseye satmayacağız

Ağaç kesiminin yapıldığı alanda açıklama yapan Kireçli Köyü Muhtarı Şahimerdan Kaya ise bölgenini heyelan bölgesi olduğunu ve ağaç kesiminin heyelan riskini arttırdığını belirtti. Kaya, “Biz de çay yok, fındık yok, pamuk yok, pancar yok; bizde sadece hava ve su var. Biz suyumuzu satmayacağız” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız