birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 08.01.2021 08:18

Ağaç nöbeti 2 aydır sürüyor

Ağaç nöbeti 2 aydır sürüyor

Yaren ÇOLAK

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beycik Köyü’nde orman katliamına karşı nöbet devam ediyor. 63 gündür bölgede nöbet tutan yurttaşlar ağaç kesimini 4 kez durdurdu. 20 hektarlık bir alanda başlayan ve 12 bin ağaç kesilecek düz kesim için yürütmeyi durdurma talebiyle dava açtıklarını hatırlatan yurttaşlar, telafisi imkansız hatalar yapılmaması için çağrı yaptı.

Orman Genel Müdürlüğü’ne, Antalya 5. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava dilekçesinde, bu kesimin yürütmesinin ivedilikle durdurulması istendi. Öte yandan yapılacak kesimin ardından bölgede yaşanabilecek faciaya dikkat çeken yurttaşlar, “Beycik yeni bir Senirkent olmasın” başlıklı bir imza kampanyası yürütülüyor.

Bölgede 63 gündür nöbette olan Zeynep Demirsü, “Hava soğuk ve yağışlı ormanlık alan olduğu için ulaşım da zor. Kesime gelebilirler diye biz Beycikliler olarak bölgede nöbet tutuyoruz. 6 Kasım’dan beri nöbetteyiz ve mücadelemize de devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Demirsü, “Mahkeme sonlanana kadar biz bu kesimin askıya alınmasını istiyoruz. Biz davamızı köylülerle birlikte açtık. Kesim anında hep birlikte direneceğiz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol