birgün

23° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 20.06.2021 10:02

Ağalar diyaloğa yanaşmıyor

Ağalar diyaloğa yanaşmıyor

EMEK SERVİSİ

Bursa Kestel’de faaliyet gösteren Atılım Tekstil firmasında sendikalı oldukları için işten atılan işçileri ziyaret eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri, TEKSİF Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat “Diyalog kurmak istedik. Ağalar beyler bu talebimizi ellerinin tersiyle ittiler” diye konuştu. TEKSİF’in 16 şube başkanı ile Türk-İş’e bağlı sendikaların Bursa şube başkanları da katıldığı ziyarette açıklamalarda bulunan Irgat, “Diyalog çağı diyorlar ya biz de onu denedik. Maalesef olumlu cevap alamadık. Ağalar beyler bu talebimizi ellerinin tersiyle ittiler. Burada işçilerin özgür iradesiyle örgütlenmiş bir yapı var. Bunu nasıl görmezden gelirsiniz?” ifadelerini kullandı.


Sendikanın yasal olarak işçilerin adına söz hakkına sahibi olduğunu hatırlatan Irgat şunları söyledi:” Söz sahibi olmak demek ‘Sizin fabrikalarınıza el koyuyorum’ demek değil. Bu önyargılardan sıyrılın artık. Emek adına, üreten adına, hak ve hukuklarını mevcut kanunlar çerçevesinde gözetmek zorundasınız. Çalışma hayatı sadece İş Kanunu’ndan ibaret değil. Çalışma hayatı içinde Sendikalar Kanunu da var. Dolayısıyla insanlar bu yasaya bağlı olarak haklarını kullanıyorlar. Çalışma hayatını düzenleyen bu kanunlardan biri eksik olursa o bütünlüğün bir ayağı yok demektir. Biz sendikaları, sendikal hayatı işçilerin kendilerini ifade etme biçimi olarak görürüz. İşçilerin ucuz emek yerine insanca yaşayabileceği ve çalışabileceği için vardır sendikalar.” Atılım Tekstil’de TEKSİF sendikasına üye olan 26 işçi işten atıldı. Sendika Çalışma Bakanlığı’ndan çoğunluk belgesi alsa da patron toplu sözleşmeye yanaşmıyor. İşçilerin işe iade ve toplu sözleşme talebiyle başlattığı direniş bugün 35’inci gününde.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol