2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

6 kişinin öldüğü, 81 kişinin yaralandığı saldırıda İstiklal Caddesi’ne bombayı bırakan Ahlam Albashir'in ifadesinden yeni detaylara ulaşıldı. Albashir ifadesinde, ağabeyi Muhammed’in ÖSO’da üst düzey komutan olduğunu söyledi.

Abone Olgoogle-news
Ahlam Albashir’in ifadesinden yeni detaylar: "Ağabeyim ÖSO'da üst düzey komutan"

İstanbul’da 13 Kasımk günü İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybetmesi ve 81 kişinin yaralanmasına sebep olan bombalı saldırıda, bombayı patlama noktasına koyan Ahlam Albashir’in ifadesinden yeni detaylara ulaşıldı.

Albashir’in ifadesinde, ağabeyinin Suriye'de Beşşar Esad yönetimine muhalif olan Özgür Suriye Ordusu’nda (ÖSO) üst düzey komutan olduğunu söyledi.

Kendisinin ise Menbiç’te YPG üst düzey yöneticileri tarafından casuslukla suçlandığını dile getiren Albashir, "1 ay cezaevinde kaldığını" öne sürdü.

"MENBİÇ'TE YPG YÖNETİCİLERİ TARAFINDAN TUTUKLANDIM"

Sabah’tan Dilek Yaman Demir'in haberine göre Ahlam Albashir, ifadesinde şunları söyledi:

“Ağabeyim Muhammed, Özgür Suriye Ordusu'nda üst düzey komutandır. Muhammed, IŞİD saldırısı sırasında yaralanmış ve iki bacağında da protez takılıdır. 2017 yılında Ablam Meryem’le YPG kontrolündeki Menbiç’e gittik. Burada Ahmet A. ile sevgili olduk. 2 ay sonra ayrıldık. 2 ay boyunca benden YPG için bir talepte bulunmadı. Menbiç’te YPG üst düzey yöneticileri beni aleyhlerine casusluk yaptığım için tutukladılar.

1 ay Menbiç’te cezaevinde kaldım. Cezaevinden çıktıktan sonra, ‘Hacı ile görüşeceksin’ diye beni aradılar. Hacı üst düzey sorumluydu. İlk seferinde gözlerim bağlıydı. Görmedim. Sen ÖSO’ya çalışıyorsun dediler. Birkaç hafta sonra yeniden beni hacıya götürdüler. Bu kez gözlerim açıktı. Vücudunun görünen yerinde dövmesi vardı. Beni ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek diye korkuttular.

Bilal beyaz tenli, siyah sakallı, vücudunda lekeleri olan ufak tefek biridir. Bana zorla sahip olmaya çalışınca ben evi terk ettim. Hacı ise ‘Bilal ne isterse yap yoksa abin ve ablana zarar gelir’ diye korkuttu, ben de Bilal’e döndüm. Hacı ve Bilal’in talebiyle birkaç kez Taksim’e gittim. Bilal bana 'Taksim'de çok polis var mı?' diye sormuştu.

“TAKSİM’E İKİ KEZ KORSAN TAKSİ İLE GİTTİM”

Taksim’e iki kez korsan taksiyle gittim, döndüm. Hacı benden Taksim heykelinin önünde video çekmemi istedi. Ben de bu sebeple Hacı'ya göndermek üzere Taksim’deki heykelin önünde video çektim ve gönderdim. Sonrasında etraftaki mağazaları çektim. Görüntülerdeki patlamanın gerçekleştiği yerin videosunun olması ise tesadüf. İsteyerek çekmemiştim.

“BİLAL, RAHATLATICI HAP VERDİ, 'SEN GEZ, BEN GELECEĞİM' DEDİ”

Bilal uyuşturucu içer. Ben içmem. Olay günü Taksim’e gideceğimiz gün bana rahatlatıcı olduğunu söylediği bir adet hap verdi. Ben 'Hapı neden veriyorsun?' diye sorduğumda, ‘Benim üstümde kalmasın sen taşı’ dedi. Bilal gideceğimiz gün ilk kez bu kadar iyi davranıyordu. Korsan taksi çağırıp gittik. Yolda biriyle konuşup, ‘Tamam kardeş geliyoruz’ diye biriyle konuştuğunu birine bilgi verdi. Elindeki çantayı bana verip ‘Sen gez ben geleceğim’ dedi. Çantayla araçtan indim. İstiklale doğru yürümeye başladım.

“KORKTUM, 112’Yİ ARADIM; HACI ÇANTAYI BAŞKASININ ALACAĞINI SÖYLEDİ”

Çantayı alıp, İstiklal Caddesi'ne girdim. Çantaya baktığımda içinde cips, kek gibi yiyecek poşetleri vardı. Alt kısımda yumuşak dokulu bir paket vardı. Korktum 112’yi aradım. Çıkan şahısla Türkçe bilmediğim için konuşamadım. Korkmuştum. Bu sırada Hacı aradı. Benim arkadan çekilmiş bir görüntümü gönderdi. Görüntüyü anlayamadan Hacı, ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl. Başkası gelip çantayı alacak’ dedi. Ben de bırakıp gittim.”