birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Ahmet Atakan’ın dosyası AYM’ye taşınacak

Antakya'da Gezi direnişi sırasında polisin gaz fişeği sonucu yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın dosyası, “takipsizlik” kararına yapılan itirazın reddedilmesi üzerine AYM’ye taşınacak.

GÜNCEL 28.06.2021 22:00
Ahmet Atakan’ın dosyası AYM’ye taşınacak
Abone Ol google-news

Hatay’ın Antakya ilçesinde Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın ölümüne ilişkin soruşturmada yedi yıl sonra yeni bir gelişme yaşandı. Ahmet Atakan’ın dosyasına verilen “takipsizlik” kararına yapılan itiraz da reddedildi. Dosya AYM'ye taşınacak.

Atakan’ın ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmaya ilişkin Antakya Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yapıldı. Atakan’ın ailesi ve avukatları tarafından yapılan açıklamaya, CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal ile Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri de katıldı.

Atakan'ın 10 Eylül 2013 tarihinde polisin attığı gaz fişeği ile yaralanıp hayatını kaybettiğini, ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada sorumluluğu olduğu tespit edilen polisler hakkında Hatay Valiliği tarafından soruşturma izni verilmediğini belirten Can, bu karara karşı Adana Bölge İdare Mahkemesi 3'üncü İdari Dava Dairesi'ne itirazda bulunduklarını aktardı. Can, itirazın reddedildiğini belirterek, "Ahmet’in polisin attığı gaz fişeği ile yaralandığı ve ardından hayatını kaybettiği dosya kapsamındaki raporlarla sabit iken verilen bu karar elbette hukuki değildir. Bugün adalet mücadelemizin devam ettiğini, bu kararın hukuka aykırı olduğunu, faillerin aklanmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek üzere biraraya geldik" dedi.

BİR KİŞİNİN ÖLDÜRÜLMESİ SORUŞTURMA İÇİN YETERLİ DEĞİL Mİ?

Can, kararı veren üst mahkemeye şu soruları yöneltti:

Bir kişinin öldürülmüş olması Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yapılmasını gerekli kılacak nitelik ve yeterlilikte bir isnat değil midir?

Ahmet Atakan’ın başındaki yaralanmanın gaz fişeği ile uyumlu bir yaralanma olduğu raporlarla sabit değil midir?

Gaz fişeğindeki kanın Ahmet’e ait olduğu DNA analizi ile sabit değil midir?

Bu durumda Ahmet’in gaz fişeği ile vurulduktan sonra düştüğü ve hayatını kaybettiği sabit değil midir?

Bu iddialarla ilgili soruşturma izni verilmeyecek de neyi soruşturacaksınız?

AYM'YE TAŞINACAK

Can, kararı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarına işaret ederek, şöyle devam etti:

"Adalet, barış ve eşitlik isteyen bütün vatandaşlar soruşturmalara maruz kalırken yargı ve devlet kurumları polisleri cezasızlık kalkanıyla korumakta ve bu suçun ortağı haline gelmektedir. Bu kararla Ahmet’ten, Ahmet için adalet talebimizden vazgeçmemizi bekliyorlarsa yanılıyorlar. Yapılan itirazın kesin olarak reddine dair mahkeme kararları gerçekliğin yok sayılması suçun ve suçlunun korunmasıdır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol