birgün

6° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

KÜLTÜR SANAT 05.12.2019 11:53

"Ahmet Kaya'nın hayatı film oluyor" haberlerine ilişkin ailesinden açıklama

Ahmet Kaya'nın ailesi, sanatçının hayatının film olacağına dair haberlere ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, rant odaklı bu tür girişimlere onay ve izinlerinin olmadığını belirttiler.

"Ahmet Kaya'nın hayatı film oluyor" haberlerine ilişkin ailesinden açıklama

HABER MERKEZİ

Son günlerde basında ve sosyal medyada Ahmet Kaya’nın hayatının film yapılacağına dair yapılan haberele ilişkin Kaya'nın ailesi açıklama yaptı. Tamamen rant odaklı bu tür girişimlere onay ve izinlerinin olmadığını daha önce de yazılı bir basın açıklamasıyla belirten Ahmet Kaya'nın ailesi, Buna rağmen, bahse konu spekülatif haberlerin ısrarla ve artarak devam ettiğini ve konu hakkında bir bilgi kirliliği yaşandığını ifade etti.

"Ahmet Kaya’nın haklarını savunmak hem ona hem de sevenlerine karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir. Bugün huzurunuzda bulunmamızın sebebi de bu sorumluluktur" denilen açıklamada, "Ahmet Kaya ile hayatında ne fiilen ne de düşünsel olarak tek bir kez dahi yan yana gelmemiş ve daha da önemlisi onun hakkında en ufak bir fikri dahi bulunmayan bazı kifayetsiz muhterislerin Ahmet Kaya'nın aziz hatırasını pervasızca incitmelerine ve talan etmelerine, onu özleyen, öğrenmek isteyen, ya da onunla ilgili yeni bir şeyler izlemeyi veya dinlemeyi arzu eden milyonlarca hayranını istismar etmelerine, yanıltmalarına, hayal kırıklığına uğratmalarına daha fazla seyirci kalamazdık" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

"Ahmet Kaya'yı sevenlerine anlatma amacından tümüyle uzak ve sinema sanatının asgari estetik değerlerini dahi taşımayan, salt ticari olduğu son derece net bazı girişimlerle karşı karşıyayız.

Hemen ifade edelim ki bizler bütün yasal korunma yollarını etkin biçimde çalıştıracağız ve bu tür girişimlere karşı hukuki haklarımızı elbette sonuna kadar kullanacağız.

Ancak olayın hukuk dışında hepimizi ve sektörü de ilgilendiren ahlaki ve vicdani boyutu da mevcuttur.

YAPILANLAR KAYA'NIN SÖMÜRÜSÜNDEN İBARET TİCARİ FAALİYETTİR

"Ahmet Kaya’yı anlatmaya, onu filmlerin, belgesellerin öznesi yapmaya değer kılan, onun notaları, besteleri, sözleri, sesi, mücadelesi ve bütün olarak hayattaki duruşudur. Bu duruş emekle, sanatla, mücadeleyle, ahlaki değerlerle yoğrulmuştur. Ahmet Kaya için atılacak her adım, onun bu değerlerine sadakatle gerçekleşmelidir.

Oysa yapılanlar Ahmet Kaya’nın vahşi bir sömürüsünden ibaret ticari bir faaliyettir. Ahmet Kaya’nın hayata bakışını, düşüncelerini, yeteneklerini ve üretimini sevenlerine karşı bir sorumlulukla ya da gerçek sinemanın görsel ve estetik diliyle geleceğe yönelik olarak ‘belgeleme’ yerine, onu yağmalama girişimlerinden olan “film” ya da ”filmler”i yapmaya çalışanların adlarını ise biliyoruz tabi. Bunlar Ahmet Kaya/Yusuf Hayaloğlu ağzından söylemek gerekirse Sanat hırsızları!

Ahmet Kaya’nın sanatsal varlığı ve üretimi hayatın ortasında bir hakikat olarak varlığını sürdürürken onu taklit etmeye soyunan sanat hırsızı figüranların hali de acıklıdır tabi."

AHMET KAYA ŞARKISI OLMADAN AHMET KAYA FİLMİ

"Ahmet Kaya’nın bin bir emek ve özenle ürettiği eserlere ve “gerçek” hayat öyküsüne yer verilmeden bir Ahmet Kaya filmi hazırlanması, üstelik bunun hukukun ve yasaların manipüle edilerek yapılması, üstüne üstlük basına bunun hem bir Ahmet Kaya filmi olduğunun hem de Ahmet Kaya’nın hayatının birebir yansıtılmayacağının açıkça beyan edilmesi ve bu istismarın adeta bir maharet sayılması bizlere ve sevenlerine karşı büyük bir saygısızlık, sorumsuzluk daha da ötesinde ahlak yoksunluğudur.

“Ahmet KAYA şarkısı olmayan bir Ahmet KAYA filmi”- yapılmaya çalışılması absürd olmanın ötesinde onun üretimine katkı sunmuş değerli şairler, söz yazarları ve diğer bestecilere karşı da büyük bir hadsizlik ve büyük bir saygısızlıktır. Dolayısıyla yapılan iş bir sanatçının başka bir sanat dalı üzerinden yağmalanmasıdır maalesef.

Ahmet Kaya’nın kamusal bir figür ya da çok kullanılan deyimle ‘kamuya mal olmuş’ bir sanatçı olması kimseye onun hikayesinin yağmalanması hakkını vermez. Öte yandan ‘kamusal figür’ ne demektir? İsim özelliği üzerinden baktığımızda bu ülkede milyonlarca Ahmet Kaya vardır kuşkusuz. Peki onu ayrıcalıklı ya da özel kılan nedir? Üretimi, yani eserleridir. Bir sanatçıyı eserlerinden kopararak anlattığınızda o kamusal bir figür olmaktan çıkar ve yurttaş Ahmet Kaya olur. Ya da örneğin Aşık Veysel’i türkülerinden soyutladığınızda o sadece Veysel amca olur. Böyle bir konumda da kimsenin özel hayatını film yapamazsınız zaten. Bir sanatçı ürettiği eserlerden koparılarak ya da soyutlanarak anlatılamaz ve geleceğe taşınamaz! Hayatına ve üretimine dair hiçbir gerçek bilgiye ve analize dayanmayan, uydurulmuş, kurgulanmış bir portreyi onu sevenlere ve hatta geleceğe “Ahmet Kaya işte bu” diye anlatmak kimsenin haddi değildir."

ASILSIZ BEYANLARDA BULUNUYORLAR

"Küçük bir empatiyle bakmaya çalışın lütfen; Sevdiklerinizin hayatları ve hatıraları pervasızca yağmalansa ve kamusal alana çıkarılsa ne hissedersiniz? Ben ve çocuklarımız, aylardır işte bu duygusal şiddete maruz bırakılıyoruz.

Maalesef kendi ahlaki değerlerini dahi henüz oluşturamamış ama sanat/film(!) yapmaya kalkışan bu kişi ve çevreler sektör içerisinde “Ailesiyle anlaştık, anlaşıyoruz, ikna edeceğiz, görüşmelerimiz devam ediyor” ya da “Bizden şu kadar para talep edildi” gibi asılsız ve pervasız beyanlarda da bulunmaktalar. Buna dair bir disiplinin kurulmadığı sektör de kirlenecek, itibarsızlaşacak ve düzmece/korsan biyografik film furyası oluşacaktır ki zaten ne yazık ki başlamış durumda. Gişe kaygılarının ötesinde, sektördeki onurlu ve ahlaklı hiç kimsenin bu ve benzeri girişimlere katkı sağlamayacağına inanıyoruz.

Ahmet Kaya’nın yarattığı değerleri “film” adı altında yağmalamayı amaçlayan projelere, projelerin başında olan ve içinde yer alan kişilere karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı, film sektöründe bilinen dağıtım ve yayın şirketlerine gerekli yasal bildirimlerde bulunduğumuzu saygıyla kamuoyuna bildiririz.

Bir gün Ahmet Kaya`nın değerli ve onurlu yaşamının filmi elbette yapılacaktır. Gerçek hayatını, onu var eden ve ona kamusal kimlik kazandıran üretimini, eserlerini, muhalif bir sanatçı olarak mücadelesini, uğruna hayatını verdiği değerleri ve Türkiye yakın tarihinin fon oluşturduğu yılları gelecek kuşaklara en doğru şekilde taşıyacak olan o filmi kızlarımız Çiğdem ve Melis, eserlerimizin yasal temsilciliğini yapan GAM MÜZİK ve benden duymadığınız sürece lütfen hiçbir şeye itibar etmeyiniz.

Ahmet Kaya’yı bütün değerleriyle birlikte sevenleri için en etkin biçimde korumak, yasal ve hukuki haklarını temsil eden bizlerin boyun borcumuzdur ve Ahmet Kaya halkına emanettir.

Sizlerin de Ahmet Kaya’yı korumak amacıyla çıktığımız bu yolda kamuoyunu aydınlatmak için üzerinize düşeni yapacağınıza inanıyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız