Ahmet Nesin, Erol Önderoğlu ve Şebnem Korur Fincancı beraat etti

17.07.2019 12:04 GÜNCEL
Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin beraat etti. KHK ile kapatılan Özgür Gündem “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak gazetenin 1 günlük yayın yönetmenliği görevini üstlendikleri için “suç işlemeye tahrik,” “‘suçu […]

Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için yargılanan Sınır Tanımayan Gazeteciler’den Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve yazar Ahmet Nesin beraat etti.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılarak gazetenin 1 günlük yayın yönetmenliği görevini üstlendikleri için “suç işlemeye tahrik,” “‘suçu ve suçluyu övme,” “örgüt propagandası” suçlamalarıyla 1 buçuk yıldan 7 buçuk yıla kadar hapis cezası ile yargılanmışlardı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in beraatına karar verdi.

Şebnem Korur esas hakkında mütaalaya karşı savunmasında, “Bu davaları 3 yıl 27 gün oldu bu mahkeme salonlarında tartışalı. 20 Haziran’da böyle bir dava süreci başladı. Öncesinde 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde Özgür Gündem’e saldırılara karşı 30 Mayıs’ta nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptım. Biz ifade özgürlüğünün ne kadar değerli olduğunu söylemek amacıyla 100 insan bir araya gelip birer günlük genel yayın yönetmenliği yaptık. Biz sorumlu yurttaşlar olarak devletin yanlışlarını eleştirmek zorundayız. Bir insan hakları savunucusu olarak ifade özgürlüğü kapsamında beraatimi talep ediyorum. Ben günlerimi burada geçirmek yerine birçok araştırma yapabilirdim. Ben suçsuzum, suçsuz olduğumu biliyorum. Bir suç oluşacaksa ifade özgürlüğünü engellemenin bir suç olduğunu söylemek istiyorum” dedi.  Mahkeme heyeti, her ne kadar sanıklar Erol Önderoğlu, Şebnem Korur ve Ahmet Aziz Nesin hakkında “Terör örgütü propagandası yapma”, “Suç işlemeye tahrik etme”, Suçu ve suçluyu övme” suçlarından cezalandırılmaları talebiyle dava açılmışsa da üzerlerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar verildi. 

Şebnem Korur duruşma sonrasında basın mensuplarının soruları üzerine, “Olması gereken bu aslında. Ama yargılamanın olmaması gerekiyordu” dedi. 

SAVCI CEZA İSTEMİŞTİ

Davada önceki celse mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların belirtilen tarihlerde gazetenin genel yayın yönetmenliğini yaptıklarını suç konusu yazılarda silahlı terör örgütü PKK/KCK’nin veya alt birliklerinin propagandası mahiyetinde yazılar yer aldığını, kişiler ve toplumun suç işlemeye tahrik edilerek işlenen suçların övüldüğünü belirtmişti. Savcı, “Suç işlemeye tahrik “, Suçu ve suçluyu övme, “Örgüt propangadası” suçlarından sanıklar Ahmet Aziz Nesin, Şebnem Korur ve Erol Önderoğlu’nun 1 yıl 6 aydan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.