Ahmet Şık'a bir kitap davası daha: Şikâyet Yıldırım'dan

26.06.2015 17:21 GÜNCEL

Daha önce de Fethullah Gülen’le ilgili yazdığı ancak yayımlanmamış ‘İmamın Ordusu’ kitabından ötürü hapis yatan gazeteci Ahmet Şık hakkında bu kez de eski ulaştırma bakanı Binali Yıldırım’ın şikâyeti üzerine dava açıldı.

‘Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda’ kitabında Yıldırım’a ‘hakaret’ ettiği öne sürülen Şık’ın 2 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor.

Şık’ın kitabında Yıldırım’ın çevresine dair yatırım ve yolsuzluk iddialarının yanı sıra, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması halinde Yıldırım’ın ‘emanetçi başbakan’ olarak düşünüldüğünden bahseden gazeteci Mehmet Baransu’nun ifadesinin yer alması yargılama nedeni sayıldı.

Yıldırım’ın 6 Mart’ta yaptığı şikâyeti değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Şık’ın ‘hakaret’ suçlamasıyla iki yıl sekiz ay hapis cezası istemiyle yargılanmasına karar verdi.

Yıldırım’ın 6 Ekim’de yaptığı suç duyurusunu değerlendiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Umut Tepe, Şık’ın ‘hakaret’ gerekçesiyle yargılanmasına karar verdi. İlk duruşma 13 Ekim’de İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Şık, Gülen Cemaati’nin Emniyet teşkilatı içinde örgütlenmesini ortaya koyan ‘İmamın Ordusu’ kitabı henüz yazım aşamasındayken 3 Mart 2011’te gazeteci Nedim Şener ile birlikte gözaltına alınmıştı. ‘Ergenekon örgütüne yardım’ iddiasıyla tutuklanan Şık, bir yılı aşkın bir süre tutuklu kalmıştı.