birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 11.12.2020 16:32

Ahmet Şık: Koltuğundan olan üst düzey yargı mensubu eşini dövdü, yolsuzlukla da suçlanıyor

Gazeteci milletvekillerinden Ahmet Şık, kişisel Twitter hesabından ‘üst düzey' bir yargı mensubuna ilişkin dikkat çeken iddialar paylaştı. Şık’ın paylaşımlarına göre koltuğundan olan üst düzey yargı mensubu eşini dövdü. Eşi şikayetinde kendisini döven yargı mensubunu yolsuzlukla da suçladı.

Ahmet Şık: Koltuğundan olan üst düzey yargı mensubu eşini dövdü, yolsuzlukla da suçlanıyor

Bağımsız Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık, kişisel Twitter hesabından, adını vermediği ‘üst düzey’ bir yargı mensubuna işaret ettiği dikkat çeken iddialarda bulundu.

Şık, ‘terfi ettirilerek’ koltuğu elinden alınan yargı mensubunun, özel hayatındaki bir sırrını öğrenen eşini dövdüğünü, eşinin ise ondan şikayetçi olduğunu söyledi. Şık, “Söz konusu şikayet sadece darpla ilgili olmakla kalmayıp yargı mensubunun mal varlığındaki artışı sağlayan yolsuzluk/rüşvet iddialarını da içermekteymiş” dedi.

Şık’ın kişisel Twitter hesabından paylaştığı mesajlar şöyle:

Bir varmış bir yokmuş, ülkenin birinde ismi çok bilinen üst düzey bir yargı mensubu varmış. Ününün nedeni mesleki bilgisinden değil, siyasal iktidarın kullanışlı tetikçiliğini üstlenip hukukun celladı olmasından gelirmiş.

Daha da yükseleceğini hayal ederken siyasal iktidar içinde işler karışmış ve "terfi ettirilerek" koltuğundan olmuş. Buna rağmen daha da yükseleceğini umarken birkaç gündür başı daha çok belaya girmiş.

Özel hayatıyla ilgili sırrını öğrenen eşi ile kavga çıkınca, dişini kırana dek dövdüğü karısı darp raporu alıp kendisini şikayet etmiş. Eşinin görevi nedeniyle şikayet başvurusu işleme alınmak istenmemişse de olayın büyümesinin yaratacağı endişe ile şikayet işleme konulmuş.

Bir başsavcı vekili aracılığıyla yapılan şikayet yargı mensuplarını soruşturan Kurul'un ilgili dairesine gönderilmiş. Söz konusu şikayet sadece darpla ilgili olmakla kalmayıp yargı mensubunun mal varlığındaki artışı sağlayan yolsuzluk/rüşvet iddialarını da içermekteymiş.

Yakın geçmişte sahip olduğu makamdaki kullanışlılığı ve iktidar tetikçiliğinden kaynaklanan ilişkileri nedeniyle olay şimdilik gizli tutulmaktaymış. Ama dedikoduların yayılma hızı nedeniyle örtbas edilebilecek miymiş yakında herkes görecekmiş.

HSK'DEN AÇIKLAMA

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) bağımsız Milletvekili ve gazeteci Ahmet Şık'ın adını vermediği ‘üst düzey’ bir yargı mensubuna işaret ettiği iddialarla ilgili açıklama yaptı.

HSK'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, bugün sosyal medyada, "üst düzey bir yargı mensubu hakkında birtakım iddialar içeren şikayet dilekçesinin HSK'ye iletildiğinin" ifade edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, "Bahsedilen iddiaları içeren bir şikayet dilekçesinin kurulumuza başsavcılıklar aracılığı ile veya başka bir yolla gönderilmediği, kurulumuz sekretaryasında bu içerikte bir dilekçenin bulunmadığı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur" ifadeleri kullanıldı.

AHMET ŞIK'TAN YENİ AÇIKLAMA

Ahmet Şık, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun açıklamasının ardından sosyal medya hesabından yeni paylaşımlarda bulundu.

"Ülke yok, isim yok ama öyle bir telaş ki Cuma gecesi HSK'ye açıklama yapmak mecburiyeti doğuyor" diyen Şık, "Şikayet dilekçesi yok demiyorlar. 'Bizde şikayet dilekçesi yok' diyorlar" ifadelerini kullandı.

"Açıklama yapılacağını duyuran Cem Küçük, haberi yapan SonTV, onlara eşlik eden Cumhurbaşkanı avukatı Mustafa Doğan İnal oluyor" diyen Şık, "Hayli geniş bilgi ağınızdakilere sorun bakalım Yargıtay Kanununun 46/6. maddesine göre yetkili olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na hakkında şikayet giden üst düzey bir yargı mensubu var mıymış?" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol