Ahmet Türk hakkında 'eşbaşkanlık' soruşturması başlatıldı

05.09.2019 12:11 GÜNCEL

HDP’nin kayyum atanan belediyelerinden Mardin Büyükşehir Belediye Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında soruşturması başlatıldı. “Eşbaşkanlık” gerekçesiyle açılan soruşturmaya kayyum atanmasından 4 gün önce izin verildiği ortaya çıktı.

Tarafsız Haber Ajansı'nın aktardığına göre görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği tarafından, “eşbaşkanlık” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. 3 Eylül 2019 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamından Türk’ten savunma istenildi. Soruşturma izninin, 15 Ağustos’ta çıktığı görüldü.

Türk’e ulaşan tebligatta; “Bakanlık makamının 15.08.2019 tarihli onayında ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bilgisi ve talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi Necla Figan Altındağ’ın sözde eş başkan sıfatıyla belediyenin her türlü organizasyonunun içinde yer aldığı, belediyeye ait tesis ve projeleri sahada bizzat inceleyerek, belediye adına ilgilileri yönlendirdiği ve talimatlar verdiği, Belediye adına yürütülen her türlü faaliyette bizzat tasarrufta bulunduğu ve eş başkan sıfatı ile Belediyenin yönetiminde, sevk ve idaresinde etkin bir şekilde görev aldığı’ ve ilgililerin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmektedir” denildi.

ahmet-turk-hakkinda-esbaskanlik-sorusturmasi-baslatildi-620489-1.