İstanbul’da bazı sitelerde yönetimin aidatlarda yüzde 70’e varan zam yapması yurttaşı isyan ettirdi. Evlerinin pencerelerine çıkıp tencere tava sesleri çıkaran, ışık açma kapama eylemi yapanların yanı sıra çok sayıda site sakini sokağa döküldü, ‘Yönetim istifa’ sloganları yükseldi.

Aidatlara yüzde 70'e varan zam geldi: Site sakinlerinden protesto

Yeni yılda yurttaşlar peş peşe gelen zam haberleriyle sarsılırken, site ve apartman yönetimlerinin de aidatlarda olağanüstü artışa gitmesi isyan ettirdi. İstanbul'un birçok noktasından aidatlara karşı yurttaşların protesto düzenlediği görüldü.

İstanbul'un Esenyurt ilçesinde bulunan, kiraların 1200-1700 TL arasında değiştiği bir sitede aidatlarda yüzde 70 oranında zam yapıldı. Buna göre 1+0 daireler için aidat 380 TL, 1+1 için 449 TL, 2+1 için 544 TL olarak belirlendi.

PENCEREDEN PROTESTO

Esenyurt'taki siteden ulaştırılan görüntülerde vatandaşın pencerelere çıkıp ışık açma kapama eylemi yaptığı, tencere-tava sesleri çıkardığı ve ‘Yönetim istifa' sloganları attığı görüldü. Eylemlerin 3 gündür devam ettiği öğrenildi.

aidatlara-yuzde-70-e-varan-zam-geldi-site-sakinlerinden-protesto-964225-1.

GÜVENLİK GÜÇLERİ SEVK EDİLDİ

Hadımköy TOKİ 3. Etap sitesinden ulaştırılan görüntüde ise site sakinlerinin sokağa çıkıp zamları protesto ettiği, yönetimi istifaya çağırdığı görüldü. Çok sayıda site sakini sokağa çıkarak yürüyüş düzenlerken arabaların kornaları ve tencere tava sesleri eyleme eşlik etti. Siteye tedbir amacıyla güvenlik güçleri sevk edildi.

2 gün önce de İstanbul Arnavutköy'de Hadımköy 4. Etap TOKİ konutlarında site yönetiminin aidatlara yaptığı zammı site sakinleri protesto etti. Protesto sırasında site sakinleri ile yönetim arasında gece saatlerinde tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine siteye polis ekipleri geldi.

"BURADA YAŞAYANLAR ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNENLER"

Sitede oturan Erdoğan Gündoğan, "Buradaki anlaşmazlık site ile alakalı bir durum. site yönetimi 145 liralık aidatı 245 liraya çıkardılar. Burada yaşayanların hepsi asgari ücretle el işinde çalışan insanlar. Bu kadar para çok. Biz istemiyoruz. Bıraksınlar gitsinler başka biri gelsin. Zam yapacaksa da başka biri yapsın. Biz hakkı ne is o kadar zam yapılsın istiyoruz. Burada güvenlik var herkes elini kolunu sallayarak içeri giriyor. O zaman güvenlik neden var?" dedi.