birgün

2° AÇIK

GÜNCEL 19.01.2021 12:45

AİHM, Atilla Taş hakkında 'İhlal' kararı verdi

AİHM, "FETÖ Medya Yapılanması" davasında yargılanarak 3 yıl hapis cezasına çarptırılan Atilla Taş hakkında "ifade özgürlüğü ihlali" kararı verdi.

AİHM, Atilla Taş hakkında 'İhlal' kararı verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Atilla Taş hakkında ihlal kararı verdi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası "FETÖ Medya Yapılanması" davasında yargılanan Atilla Taş'ın AİHM başvurusu karara bağlandı.

AİHM, "özgürlük ve güvenlik hakkı" ve "ifade özgürlüğü" maddelerinden 'ihlal' kararı verdi.

Kararla ilgili Atilla Taş. "AİHM hakkımdaki iki başvuru maddesine hak ihlali kararı verdi. 'Avrupa'da hakimler varmış!'. Keşke ülkemizde de olsaydı" dedi.

NE OLMUŞTU?

Atilla Taş 15 Temmuz darbe girişimi sonrası "FETÖ Medya Yapılanması" davasında yargılanmış, "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ettiği" iddiasıyla 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Taş’a verilen ceza Yargıtay 16. Dairesi tarafından bozulmuş, yerel mahkemede yeniden yargılama başlamıştı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 14 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen ve ardından yeniden tutuklanan Atilla Taş ile ilgili hak ihlali kararı vermişti. Anayasa Mahkemesi, Taş’ın tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanmasını hak ihlali olarak değerlendirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol