birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 01.02.2021 12:57

AİHM, Demirtaş için hükümetten savunma istedi

AİHM, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Kobane dosyasında’ tutuklanmasına ilişkin başvurusunda Türkiye hükümetinden savunma istedi.

AİHM, Demirtaş için hükümetten savunma istedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘Kobane dosyasından’ olan ikinci tutukluluğuna ilişkin Türkiye hükümetinden savunma istedi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre AİHM tarafından, tutukluluğun makul şüpheye, gerekçeye ve makul süreye dayanıp dayanmadığı, ifade özgürlüğünü ve siyasi amaçlı tutuklama yasağını ihlal edip edilmediği soruldu.

AİHM’in talebi Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir ve Benan Molu sosyal medya hesaplarından duyurdu.

Molu, “Hükümet’e bildirilen sorular arasında Anayasa Mahkemesi’nin 7 Kasım 2019 tarihli başvuruyu hala karara bağlamaması nedeniyle başvuruyu süratle inceleyip incelemediği ve Demirtaş için bireysel başvuru yolunun etkili bir yol olup olmadığı da var” ifadelerine yer verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol