birgün

18° AÇIK

AİHM'den 15 Temmuz sonrası 400'den fazla yargıcın gözaltına alınmasına ilişkin karar

AİHM, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gözaltına alınıp tutuklanan 427 hakim ve savcıyla alakalı kararını açıkladı.

GÜNCEL 23.11.2021 12:48
AİHM'den 15 Temmuz sonrası 400'den fazla yargıcın gözaltına alınmasına ilişkin karar
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden (AİHM), 15 Temmuz sonrası gözaltına alınıp tutuklanan ve bu nedenle ihraç edilen 427 hakim ve savcıyla ilgili davada Türkiye aleyhine karar verdi.

Türkiye'yi kınayan AİHM, 427 hakim ve savcıya ayrı ayrı 5000 euro tazminat ödenmesine hükmetti. Bu da toplam 29 milyon 890 bin lira tazminat ödenmesi anlamına geliyor.

Aralarında eski Yargıtay ve Danıştay üyelerinin de olduğu 427 hakim ve savcının açtığı davalarla ilgili AİHM kararının ana hatları şöyle:

► Hakim ve savcılar, suçüstü halleri hariç, kanunla belirlenmiş özel bir usul ile görevden uzaklaştırılabilirken bu yol izlenmedi.

► Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5’inci maddesinin 1'inci bendi ihlal edildi.

► Davacıların her birine 5 bin euro manevi tazminat ve mahkeme masrafı ödenecek.

Davacıları 'FETÖ/PDY üyesi' oldukları gerekçesiyle 667 sayılı KHK ile görevden alan Ankara'nın 'örgüt bağlantılı olmaları üzerinden suçüstü hali' tezi AİHM'de kabul görmedi.

AİHM gündeminde 15 Temmuz sonrası görevlerinden uzaklaştırılan hakim ve savcılar dahil devlet memurlarına dair yaklaşık 5 bin dava başvurusu daha bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol