birgün

0° KISA SÜRELÜ KAR YAĞIŞI

AİHM, gazeteci Deniz Yücel'in açtığı davada Türkiye'yi tazminata mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'nin gazeteci Deniz Yücel'in hürriyet, güvenlik ve ifade özgürlüğü haklarını ihlal ettiğine hükmetti. Karara göre, Türkiye Yücel'e 13 bin 300 avro tazminat ödeyecek.

GÜNCEL 25.01.2022 12:47
AİHM, gazeteci Deniz Yücel'in açtığı davada Türkiye'yi tazminata mahkum etti
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Almanya’da Die Welt gazetesine çalışan İlker Deniz Yücel’in açtığı davada Türkiye’nin insan hakları ihlalinde bulunduğuna hükmetti. Türkiye, Yücel'e 13 bin 300 avro tazminat ödeyecek.

Euronews'in aktardığına göre, AİHM, Yücel’in 2017 yılında yaptığı başvuruyla ilgili Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) güvenlik ve özgürlükle ilgili 5. maddesinin 1. ve 5 fıkralarıyla, ifade ve düşünce özgürlüğüyle ilgili 10. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti.

'MAKUL BİR NEDEN OLMADAN GÖZALTINA ALINDI'

AİHM gerekçeli kararında, Yücel’in suç işlediğinden şüphelenmek için “makul bir neden olmadan” gözaltına alınarak duruşma öncesi tutuklu kaldığı ifade edildi.

AİHM, Anayasa Mahkemesi’nin daha sonra Yücel’i haklı bulmasına rağmen kendisine uygun bir maddi tazminat ödeme kararı almamasını da ihlal nedeni saydı.

Strasbourg Mahkemesi, eleştirel görüşleri yüzünden ve makul bir gerekçe olmadan Yücel’in gözaltına alınmasının hem kendisi hem de toplum için olumsuz etkileri olacağından dolayı ifade ve düşünce özgürlüğünün de ihlal edildiği görüşüne vardı.

Türkiye, karar gereği mahkeme masrafları da içinde olmak üzere Yücel'e 13 bin 300 avro tazminat ödeyecek.

NE OLMUŞTU?

Deniz Yücel, dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın özel e-posta adresinin RedHack tarafından hacklenmesine ilişkin kaleme aldığı haber nedeniyle 14 Şubat'ta İstanbul'da gözaltına alınmıştı. Yücel, ‘terör örgütü propagandası ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ iddiasıyla sevk edildiği mahkemece 27 Şubat 2017'de tutuklanmıştı. Yücel, 16 Şubat 2018’de serbest bırakılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol