birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

AİHM, Kavala dosyasında taraflara süre verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), tutuklu olarak yargılanan iş insanı Osman Kavala ile ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecini görüşmek üzere, taraflara görüşlerini sunması için 19 Nisan’a kadar süre verdi.

GÜNCEL 23.02.2022 21:01
AİHM, Kavala dosyasında taraflara süre verdi
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), yargılamasına tutuklu devam edilen iş insanı Osman Kavala ile ilgili Türkiye’ye yönelik ihlal sürecini ile ilgili takvimi belirledi. 19 Nisan’a kadar, Türkiye ve Kavala ile Bakanlar Komitesi üyeleri, Mahkemeye görüşlerini sunabilecek. Mahkemenin mayıs ya da haziran ayında dosyayı ele alması; Büyük Daire tarafından nihai kararın ise ağustostaki yaz tatili dönüşünde, eylül ayında verilmesi bekleniyor.

Açıklamada, Mahkeme’nin ikinci defa ihlal sürecini değerlendireceği belirtilirken, Kavala dosyasının 10 Aralık 2019’dan bu yana AİHM’in verdiği karara karşın uygulanmamasına ilişkin sürece yönelik detaylar da duyuruldu.

Türkiye’nin Kavala’yı Strazburg mahkemesinin kararına rağmen tahliye etmemesi üzerine Bakanlar Komitesi, 2 Şubat’ta konuyu AİHM Büyük Dairesi’nin değerlendirmesine sunma kararı almıştı. Mahkeme, dosyayı resmi olarak 21 Şubat’ta aldığını duyurdu.

MAHKEME İÇİN İKİNCİ DENEYİM

AİHM, tarihinde ilk olarak 2019 yılında Azerbaycan’ı; muhalif ve hükümlü Ilgar Mammadov’ı serbest bırakmaması üzerine mahkum etmişti. Yıllar süren tutukluluk sırasında Mahkeme ilk defa süreçle ilgili içtihat oluşturmaya da başlamıştı.

Mammadov hükümlü olmasına karşın, Kavala hakkında kesinleşmiş hüküm olmadan 2017 yılından bu yana cezaevinde tutuluyor. Bunun da Türkiye’nin kurucu üyeleri arasında yer aldığı ve tanımayı ve uygulamayı taahhüt ettiği yükümlülüklerle çelişki oluşturduğuna dikkat çekiliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol